top of page

Meneviş sergisi Art On İstanbul’da


Art On İstanbul, 23 Mart-22 Nisan 2021 tarihleri arasında Olgu Ülkenciler’in altıncı kişisel sergisi Meneviş’e ev sahipliği yapıyor. İnsana olan inancını, insanın eksiltildiği gelecek kurguları içinde bir kere daha yineleyen sanatçı, serginin bütününe bu umudu yerleştiriyor


Olgu Ülkenciler, Nilüferler, Tuval üzerine sprey boya modelleme pastası akrilik boya, 70x70 cm


Sergiye ismini veren “meneviş” sözcüğü, “bir yüzeyde ışık ile oluşan renk dalgalanmaları, parlaklık” ve Farsça “hare” anlamına geliyor. Sanatçı, bu sözcükten hareketle resim yüzeyini problematize ettiği sergisinde, içinden geçtiğimiz zamanı romantize etmeden anlama gayreti ile yüzeyde araştırdığı yeniliği, değişimi bir arada sunuyor.


İnsana olan inancını, insanın eksiltildiği gelecek kurguları içinde bir kere daha yineleyen ve serginin bütününe bu umudu yerleştiren sanatçı, “meneviş” sözcüğünün edebiyatta ve halk arasında tam da böyle bir umudu simgelediğine inanırken, sıradan insanlar için hayatı yaşanılır kılanın, bir umut ışığıyla beliren parıltı olduğunu düşünüyor.


Çalışma disiplinini bütünden parçalara giderek kuran Ülkenciler, serginin bütününde ulaşmak istediği resim etkisini, düz bir yüzeyin altında okunan lekeler olarak belirliyor. Sergiyi oluşturan her resim, ortak bir yüzeyi paylaşan birimler olarak ortaya çıkıyor. Bu seride malzeme olarak fırçayı eleyen sanatçı, sprey boya ve modelleme pastasıyla yüzeyde katmanlar oluşturuyor ve lekenin sınırlarını belirliyor. Fırçanın yokluğu, fırçayla oluşan darbeleri ve sürme biçiminin yarattığı değeri de ortadan kaldırınca, daha önceki resimlerde görülen katmanlar, tek bir yüzeyde birleşiyor. Sergiyi oluşturan her birim, bu yüzeyi ve serginin merkezindeki ortak umudu paylaşıyor.

Olgu Ülkenciler, “yeniden insan” demeyi sürdürdüğü Meneviş ile insanı, yeryüzünün parıltısı olarak öne çıkarıyor ve insanca yaşama hakkını savunuyor.


Comments


bottom of page