top of page

İster bak ister dokun


2021 ve 2022’de Hollanda’nın Amsterdam ve Arnhem şehirlerinde katılımcılarla buluşan ve Türkçe olarak bazı çevrimiçi platformlarda sergilen THE CROSSING, (öz)temas kavramını dokunma ve bakış aracılığıyla speküle ediyor. Bir yerleştirme ve performatif sergi projesi olan THE CROSSING'in Türkiye ayağı 7 ve 8 Ocak'ta İstanbul Bomonti’deki PureSpace’te gerçekleşecek

Deneyimlediğimiz ve içinde bulunduğumuz her sistem bize kendi doğrularını dayatır. İster mikro düzlemde aile sistemi, ister makro düzlemde kültür politikaları olsun, bu “dış otoriteler” “hissetmeyi” yavaş yavaş unutturdukları gibi aynı zamanda da insanın kendi doğrusuna temas etmesini engeller. THE CROSSING, gerçeğin birçok ve sübjektif olduğunu ve irade-güç-otorite kavramlarının dış unsurlarda değil, bedenin kendi gerçekliğindeki yani “duyumsanan histe” olduğunu savunuyor.


Bir geçiş törenindeki gibi, katılımcıların yerleştirme duraklarında “duyumsal bedenlerine dokunmalarını” ve temas etmenin farklı yollarını içselleştirmeyi amaçlayan THE CROSSING sergisi kapsamında İstanbul’da daha önce -DANTEL, ALTAR ve DreamBazaar gösterileriyle tanınan- çoklu disiplinli bir sanatçı olarak çalışan Can Bora'nın rehberlik edeceği son durak olan meditatif performans bakış ve dokunma duyusunun bir uzantısı olarak teşvik ediliyor. Sergi, bu bağlamda insanın daha geniş bir ekolojinin parçası olduğunu hatırlamayı ve diğer (insan ve insan olmayan) bedenlerle etkileşime girebilen ve birbirilerine bağlanabilen canı yapılar olarak deneyimlemelerini vurguluyor.

Erotizm, misafirperverlik, içkinlik ve bireysellik kavramlarının, sinestezya (iki duyumun birbirine karışması) ile örüldüğü bu sergi, sanatçının iki senedir “duyumsanan his ve bilişsel şiddet” isimli araştırmasının bir parçası.

 

THE CROSSING SEANS BİLGİLERİ:

Her seans sadece yirmi kişilik bir grup içerir.


7 Ocak Cumartesi

Seans 1: 14.00 – 15.45

Seans 2: 17.00 - 18.45


8 Ocak Pazar:

Seans 1: 13.00 – 14.45

Seans 2: 15.00 – 16.45*

Bu seanstan sonra sanatçı konuşması gerçekleşecektir.


Adres:

PureSpace.Ist : Merkez Mah. Güvenç Sok. No: 27, 11-12, Şişli, Bomonti, İstanbul

Instagram: @purespace.ist


Biletler:

Tiyatrolar.com.tr 


Can Bora kimdir?


İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olan Can Bora, lisansını Paris III - Nouvelle Sorbonne Üniversitesi Tiyatro Bilimi'nde, yüksek lisansını ise aynı üniversitede Çağdaş Gösteri Sanatlarında Video Art ve Green Box Tekniğinin Kullanımı üzerine yaptı.

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Akbank Sanat gibi kurumlarda oyuncu ve dansçı olarak çalıştıktan sonra, 2012’de disiplinlerarası sanat kolektifi berika’yı kurdu. Tümay Özokur Ajans ve Yeditepe GSF Oyunculuk Bölümü’nde eğitmenlik yapan Bora, aynı zamanda yoga uzmanlık programları vermektedir.


İşlerindeki estetik, farklı disiplinlerin bir araya gelişinden ve pop elementlerin görünürlüğünden gelir. Çalışmaları, bedenin gerek fiziksel, gerek duygusal ya da ruhsal yeni ifade biçemlerini, normativite kavramıyla münakaşa etmeden, bağımsız bir sistem üzerinden ele alarak, geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefler. Erotizm, Misafirperverlik, İlişkilenme Şekilleri, Erkeklik ve İnsan Psişesi işlerinde ön plana çıkan kavramlardan olup kendilerini tiyatro, dans, video art ve performans sanatı gibi farklı disiplinlerle görünür kılıyor.


2020’de Hollanda’ya taşındıktan sonra üretimlerini İstanbul ve Amsterdam’da sürdürmeye devam etmektedir.


Web sitesi: can-bora.com


Comments


bottom of page