top of page

İstanbul-Berlin Misafir Sanatçı Programı 2018/2019


Bu program Berlin ve İstanbul arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin bir bileşenidir. Berlin Belediye Başkanlığı - Senato Şansölyeliği bu yöndeki çabaları uzun vadeli olarak destekleme kararındadır. Bu burs kapsamında işbirliği yapılacak kurumlar İstanbul’da Anadolu Kültür/Depo ve Berlin’de nGbK ve ZK/U olacaktır. Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, uluslararası değişim programları vasıtasıyla profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini ve kültürel alışverişi desteklemektedir

ZK/U, Bahar 2012, Kuzey tarafından görünüş

Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, fon imkânlarına bağlı olmak koşuluyla, şu dönemlerdeki çalışma programlarında misafir sanatçı bursu verecektir:

• Altı aylık 1 burs – Temmuz 2018’den Aralık 2018 sonuna kadar • Altı aylık 1 burs – Ocak 2019’dan Temmuz 2019 sonuna kadar

Son başvuru tarihi: 31 Ocak 2018

Hedeflenen grup

Burslar, esas ikâmet ve çalışma yeri İstanbul olan ve kariyerlerinde belirli bir başarı göstermiş profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler bu fon programının kapsamı dışındadır.

Fon desteğinin amacı

Burslar, profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Misafir sanatçı programının hedefi, sanatçıların ev sahibi ülkenin kültürünü daha derinden kavramaları, yerel sanat ortamını tanımaları, bağlantılar kurarak fikir alışverişi yapmaları ve ev sahibi ülkede sanatsal bir üretim yürütmeleri olanağını sağlamaktır. İşbirliği yapılan kurum ZK/U, İstanbul’dan gelecek sanatçılar için bir stüdyo daire temin edecektir.

Fon tutarı

Kültürel değişim bursu şunları kapsamaktadır: • Aylık 2.000 Avro’luk burs (Berlin’e gidiş ve İstanbul’a dönüş seyahati, malzemeler, yaşama giderleri gibi harcamaları da kapsamak üzere) • Rezidans için tahsis edilen stüdyo dairenin (kira ödemeden) kullanımı

Misafir sanatçı programı süresince, işbirliği yapılan kurum nGbK İstanbul’dan gelecek sanatçılara yardımcı olacak ve talep geldiği takdirde yerel sanat ortamıyla bağlantılar kurulmasını sağlayacaktır. nGbK ayrıca tüm vize işlemlerinde yardım sunacaktır. İşbirliği yapılan kurumların düzenlediği etkinlikler (açık stüdyolar, sergiler, sanatçı konuşmaları) İstanbul’dan gelen sanatçılara çalışmalarını uluslararası izleyiciye sunma imkânı verecektir. Bu kurumlar, İstanbul’dan gelecek sanatçıların bagaj, kişisel eşyalar ve eserleriyle ilgili sorumluluk kabul etmediğinden, Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü yurtdışı seyahat sigortası (sağlık sigortası da dahil) yaptırılmasını tavsiye etmektedir.

Başvuru şartları

Bu fon, eserleri sergilenmiş ve belirli bir başarı sağlamış ve sanat pratiklerini geliştirmek için daha fazla imkân arayan sanatçıları hedeflemektedir. Adayların, uluslararası bir rezidans deneyiminin kariyer gelişimlerine nasıl bir katkıda bulunabileceğini açıklamaları beklenmektedir. Başvuru yapan sanatçı, Almanca veya İngilizceyi orta/iyi seviyede konuşabiliyor olmalıdır. Program boyunca kendilerine tahsis edilen yerde bulunmaları zorunludur.

Fonun tahsisi, sanatçıların seçimi

Her yıl Depo tarafından davet edilecek, farklı uzmanlardan oluşan bağımsız bir jüri başvurular arasından 8 sanatçıdan oluşacak kısa aday listesini belirleyecek, bu liste içinden burs almaya hak kazanacak 2 sanatçının son seçimini Berlin’deki partner kurumların oluşturacağı jüri yapacaktır.

Bu yılki İstanbul jürisi, Ahu Antmen, Asena Günal, Aslı Çetinkaya, Erden Kosova ve Özge Ersoy'dan oluşmaktadır. Berlin’deki jüri üyeleri daha sonra açıklanacaktır. Kısa aday listesine girip girmediğiniz en geç 28 Şubat 2018’de, bursu almaya hak kazanıp kazanmadığınız da en geç 31 Mart 2018’de bildirilecektir. Burs alan sanatçılar duyurulacaktır.

Başvuru yöntemi

Başvuru Türkçe veya İngilizce yapılabilir. Kısa aday listesine seçilen sanatçıların, Berlin jürisinin değerlendirmesi için başvurularının İngilizce versiyonunu da teslim etmeleri gerekecektir.

Başvuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için: berlinresidency2018@gmail.com

Not: Anadolu Kültür/Depo çalışanları ve aile fertleri burs başvurusu yapamazlar. Sadece zamanında ve eksiksiz teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Sunulan tüm bilgiler gizlilik prensibiyle değerlendirilecek ve yalnızca misafir sanatçı programına yapılacak seçmeler çerçevesinde kullanılacaktır.

Comments


bottom of page