top of page

Fahrelnissa Zeid’in Feminity adlı yapıtı 1 milyon 260 bin TL’ye satıldı


Beyaz Müzayede’nin gerçekleştirdiği 41. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, rekorlara imza attı. Türk Çağdaş Sanatı’nın öncülerinden ve en değerli kadın ressamı Fahrelnissa Zeid’in öğrencilerinden Ufemia Rizk için resmettiği Feminity isimli ünlü otoportre 1 milyon 260 bin TL’ye alıcı bularak müzayedenin en yüksek fiyata satılan eseri oldu

Fahrelnissa Zeid, Feminity

Türk Çağdaş Sanatı ustalarından modern sanatın dünyaca ünlü temsilcilerine kadar 133 sanatçının birbirinden değerli 221 eserinin yer aldığı 41. Beyaz Müzayede, 19 Kasım Pazar günü Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sezonun ilk müzayedesi olmasının yanında sanat değeri yüksek birçok eseri bir araya getirmesi sebebiyle sanatseverler müzayedeye yoğun bir katılım gösterdi. Yerli ve yabancı sanatseverlerin katılımıyla müzayedeye gösterilen ilgi oldukça yüksekti, rekorlarla dolu bir müzayede oldu.

Müzayedede Fahrelnissa Zeid’in başyapıtı 1981 yılına ait Feminity 1 Milyon 260 bin TL ile bugüne kadar satılan en yüksek fiyatlı Fahrelnissa portre yapıtı oldu. Zeid’in 1980’lerde Ürdün’deki evinin salonunda asılı Bedouin isimli bir Bedevi’yi resmettiği portre ise sanatseverlerden hak ettiği ilgiyi görerek 620 bin TL’den satıldı ve en yüksek fiyatla alıcısını bulan ikinci eser oldu.

Adnan Çoker’in 180 x 360 cm ebadındaki 2015 yılına ait Retrospektif isimli başyapıtı ise 600 bin TL’den alıcısını bularak müzayedenin en pahalı satılan üçüncü eseri oldu. Fikret Mualla’nın büyük ebat kağıt üzeri guaş eserleri kapışıldı. 190 bin TL bugüne kadar Fikret Mualla’nın bir guaş eserine verilen en yüksek fiyat oldu. Diğer eserleri de 140-190 bin TL arasında fiyatlarla alıcılarını buldu.

Diğer dikkat çeken satışlar ise 440 bin TL’ye satılan Erol Akyavaş, 280 bin TL’ye satılan Canan Tolon, 227 bin TL’ye satılan Nuri İyem’in eserleri idi. 227 bin TL’ye alıcı bulan Selma Gürbüz bugüne kadar en yüksek fiyat ile satılmış olan Selma Gürbüz eseri oldu.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilen ve yoğun ilgi ile takip edilen 41. Beyaz Müzayede, bir müzayedede en fazla rekorların kırıldığı müzayedelerden biri olarak hatırlanacak.

Comments


bottom of page