top of page

Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi projesi ödül aldı


Studio Vertebra tarafından Diyarbakır Kayapınar Belediyesi için tasarlanan Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi projesi, Barselona’da düzenlenen 2A Continental Architectural Awards’ta, Geleceğin Projeleri kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldu

Studio Vertebra tarafından tasarlanan Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen 2A Continental Architectural Awards’ta (2ACAA) Geleceğin Projeleri kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü. 2A Magazine tarafından organize edilen mimarlık ödüllerinde Asya ve Avrupa ülkelerinden katılan ve 17 farklı kategoride yarışan yüzlerce mimarlık ofisi arasından sıyrılarak önemli bir başarıya imza atan Studio Vertebra, 26 Ekim’de The Institute for Advanced Architecture of Catalonia – IAAC (Katalonya Gelişmiş Mimari Enstitüsü)’de gerçekleştirilen törenle ödülünü aldı.

Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi, yenilikçi tasarımının yanı sıra geleneksel referansları bünyesinde taşımayı başarıyor. Diyarbakır Suriçi bölgesinin sokak-avlu ilişkisi ve kademeli dam kullanımı yapısından esinlenilen proje, ortadaki avlunun etrafında konumlanan halk kütüphanesi ve çocuk kütüphanesi olmak üzere iki ana yapı programından oluşuyor. Kentin geleneksel referanslarından beslenerek çeşme ve ağaç merkezli bir orta bahçe şeklinde tasarlanan bu avlu, iki yapının ana girişlerini birbirine bağlayan bir aks görevi de görüyor.

Comments


bottom of page