top of page

Cité Internationale des Arts Türkiye Atölyesi 2019


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2009’da Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da 20 yıllığına kiralanan Misafir Sanatçı Programı’nın Türkiye Atölyesi, farklı disiplinlerde çalışan sanatçılara üçer aylık dönemlerde Paris’te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya devam ediyor

Cité des Arts, Fotoğraf: Serkan Taycan

Paris Cité Internationale des Arts Misafir Sanatçı Programı’nın Türkiye Atölyesi için 2019 yılı Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemleri başvuruları kabul edilmeye başlandı. Başvurular, görsel sanatlar alanında, deneysel film, tasarım, performatif sanatlar gibi farklı disiplinlerde çalışan herkese açık.

Başladığı 2009 yılından bu yana Türkiye’den 35 sanatçıyı misafir eden Türkiye atölyesine katılmak isteyen sanatçıların, başvuru formuna ek olarak, işlerinden seçkilerin olduğu bir portfolyo, niyet mektubu ve özgeçmişlerini 15 Ağustos Çarşamba günü, saat 17.00'ye kadar e-posta yolu ile citedesarts@iksv.org adresine iletmeleri gerekiyor.

Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programına davet edilecek sanatçıların seçimi, İKSV Yurtdışı Projeler bölümü koordinasyonunda, açık çağrı sistemiyle yapılıyor. Başvuruların sonuçları İKSV web sitesi ve İKSV sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacak.

İKSV tarafından yürütülen ve 2029 yılına dek kesintisiz devam edecek misafir sanatçı programına katılacak sanatçılar, Çelenk Bafra, Aslı Çavuşoğlu, Özer Dicle, Deniz Ova, Bige Örer, Zeynep Öz ve Rüçhan Şahinoğlu’ndan oluşan 7 kişilik seçici kurul tarafından belirleniyor. Seçici Kurul üyelerinin yapacağı ilk aşama elemesinin ardından ikinci aşamaya kalan sanatçılar, Seçici Kurul üyeleri ve İKSV ekibiyle sanatsal pratikleri ve Cité des Arts Türkiye Atölyesi’nde yapmak istedikleri projeleri konuşmak üzere İKSV binasına davet edilecek.

Paris'te yer alan Cité Internationale des Arts, aynı anda ev sahipliği yaptığı 350’ye yakın sanatçıya, tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan bir yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor. Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, çeşitli atölyelerle sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor. Çeşitli coğrafya ve disiplinlerden sanatçıları ağırlayan kurumda örneğin Almanya'nın 20, İsviçre'nin 17, Çin'in 16, Japonya'nın 14, İran'ın 4 atölyesi bulunuyor.

Başvuru şartları

• Başvuru esnasında 40 yaşına basmamış olmak, • İngilizce veya Fransızca dillerinden en az birini iyi derecede bilmek, • Görsel sanatlar, deneysel film, tasarım ve performatif sanatlar gibi farklı disiplinlerde çalışmak.

Başvuru için gerekli belgeler

• Başvuru formu (indirmek için tıklayın) • Sanatçı portfolyosu • Özgeçmiş • Niyet mektubu

Comments


bottom of page