top of page

Bir İlkel Uzay Macerası, Galeri 77'de açıldı

Galeri 77, 16 Eylül-17 Ekim tarihleri arasında Halil Sercan Tunalı’nın Bir İlkel Uzay Macerası isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İnsanın evrendeki nokta kadar dahi olmayan varlığı üzerinden yaratılan egolar, yok edilen yaşam, gerçek ve kurgu arasındaki göstergeler üzerinden şekillenen sergi, modern dünyanın kaosunu ve güncelin karmaşasını çok boyutlu olarak ele alıyor


Halil Sercan Tunalı, Beşinci Boyut, 2021, Kağıt üzerine akrilik, suluboya ve mürekkep, 26x36cm


Sanatseverlerin ismini Mamut Art Project 2020 edisyonundan hatırlayacağı ve galerinin yeni temsil etmeye başladığı genç sanatçı Halil Sercan Tunalı, çizimleri ile bizi gerçeklik ve hayal dünyası arasında soyutlanmış, özümsenmiş, ileri ya da geri, güncel ya da ilkel ama bir o kadar da deneysel bir kurguya davet ediyor. Kompozisyonlarında minimalizm ve sürrealizmin etkilerine sıklıkla karşılaştığımız sanatçı, dışavurumculuk, optik ve soyut sanatın etkilerinden de beslenmeye çalışıyor. Picasso, Miro ve Escher gibi sanatçılardan etkilenen sanatçı, resimlerinde kullandığı sembollerin bir alfabe oluşturmasıyla birlikte izleyiciyle kurmak istediği bağları güçlendirmeye çabalıyor.

Halil Sercan Tunalı, Kuraklık, 2021, Kağıt üzerine akrilik, suluboya ve mürekkep, 26x36cm

Halil Sercan Tunalı’nın eserleri sözü edilen realizm ve gerçekliğin ayna tutulmuş, yalınlaştırılmış, minimal anlatılarını oluşturuyor. Tunalı’nın illüstrasyonlarında kişiselleşen bir gerçeklik yanında toplumsal bir realizm de oldukça yaygın kullanılıyor. Gündelik ve güncel konular bilimsel gerçeklikler ile birlikte görsel bir füzyon içinde imgesel bir boyuta ulaşıyor. Yazı ve görsel ile harmanlanan, yalın ve sade bir dil, içerik olarak okura ve izleyiciye ulaşan yapıtlar günümüzün gerçekliği içindeki kesitleri masalsı bir üslup ve şiirsellik içinde sunuyor.


Halil Sercan Tunalı, Bir İlkel Uzay Macerası & Gezegen & Keşif, 2021, Kağıt üzerine akrilik, suluboya ve mürekkep, 75x56cm


Tunalı’nın sosyo-politik konulara, kültürel deformasyon ve bireysel çarpışmalara yer verdiği yapıtları koyu ve açık renklerin öznelleştirilmiş yaklaşımı içinde karanlık ve aydınlığın bir dualitesi, yan yana bir armonisi olarak izleniyor. Suluboya, asit bazlı kalem ve akrilik gibi teknikler ile hazırladığı illüstrasyonlarında kompozisyonda yer yer koyu tonların işgali ile tüm negatifliklere işaret ederken, kimi yerlerde ise pastel ve uçucu, lirik tonların yan yana gelmesiyle tatlı bir yaz esintisinin keyifli ve poetik bir balansını pozitif konulara işaret ederken kullanıyor.

Absürt ve ironik olan tüm bu hayat sanatçının zihninden yeni bir sorgu, keskin bir anlatı olarak çıkıyor. Tüm bu modernite karşısındaki çaresizliğimiz, bencilliklerimiz, dünyayı ve kendimizi kurtarma çabamız lirik bir esinti gibi karşımızda duruyor. Sanatçının Bir İlkel Uzay Macerası isimli kişisel sergisi Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında 17 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Comments


bottom of page