top of page

Zeyrek Çinili Hamam’dan yeni söyleşi dizisi

Zeyrek Çinili Hamam’da Barbaros’un Çinili Hamamı: Sinan’dan Bir Başyapıt kitabını merkeze alan

yeni bir söyleşi dizisi başlıyor


Zeyrek Çinili Hamam, İç mekan, Fotoğraf: Murat Germen


The Marmara Grubu’nun 13 yıl süren kapsamlı  restorasyon çalışmaları sonucunda şehre bir kültür mirası olarak yeniden kazandırılan Zeyrek Çinili Hamam’da yeni bir söyleşi dizisi başlıyor. Söyleşiler, geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve Zeyrek Çinili Hamam Müzesi Mağazası'nda satışa sunulan Barbaros’un Çinili Hamamı: Sinan’dan Bir Başyapıt kitabını merkeze alıyor


Yayındaki makaleler çerçevesinde hamam ve hamam kültürünün farklı yönlerini ele alan söyleşiler kitabın yazarlarının katılımıyla gerçekleşiyor ve söyleşilerin moderatörlüğünü kitabın editörleri Aslı Özbay ve Aykut Şengözer üstleniyor. 20 Ocak–24 Şubat 2024 tarihleri arasında hamamın erkekler soğukluk bölümünde ve ücretsiz olarak  gerçekleşecek söyleşilere shop.zeyrekcinilihamam.com adresinden kayıt yaptırabilirsiniz.


Zeyrek Çinili Hamam’ın tarihsel, sosyokültürel ve sanatsal yönleriyle ele alındığı söyleşiler vesilesiyle hamam, 2024 yılının baharında özgün işleviyle açılmadan önce mekânı deneyimlemek için de ziyaretçilere bir fırsat sunuyor. Söyleşi saatinden önce komplekse gelen dinleyiciler kısa bir hamam turu yapma yapabiliyorlar. 


 

ETKİNLİK PROGRAMI


Çinili Hamam: Bir Mimari Koruma Projesi

20 Ocak Cumartesi Saat:15.30

Konuşmacılar: Yavuz Suyolcu, Cengiz Kabaoğlu

Moderatör: Aslı Özbay

 

Barbaros’un Çinili Hamamı: Mimar Sinan’dan Bir Başyapıt adlı kitabın etrafında şekillenen konuşma dizisinin ilkinin konuğu The Marmara Grubu İnşaat ve Projeler Direktörü Yavuz Suyolcu ve restorasyon projesinin mimarı Cengiz Kabaoğlu, on üç yıl süren bu kapsamlı ve sürprizlerle dolu uzun restorasyon sürecini her yönüyle el alıyor.

 

 

Çinili Hamam: Mimarisi, Çinileri ve Süsleme Özellikleri

27 Ocak Cumartesi   Saat:15.30

Konuşmacılar: Filiz Yenişehirlioğlu, Baha Tanman

Moderatör: Aykut Şengözer

 

Koç Üniversitesi Arkeoloji Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi ve VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ile Suna-İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Bilim Kurulu Başkanı ve akademisyen Baha Tanman, hamamın mimari özellikleri, ona adını veren eşsiz çinileri ve restorasyon sonucu gün ışığına çıkan süslemelerine odaklanıyor.

 

 

Osmanlı İstanbul’unda Hamam Kültürü ve Çinili Hamam’ın Önemi

3 Şubat Cumartesi   Saat:15.30

Konuşmacı: Leyla Kayhan Elbirlik

Moderatör: Aslı Özbay, Aykut Şengözer


Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek söyleşide akademisyen Dr. Leyla Kayhan Elbirlik, erken dönem Osmanlı İstanbul’unda hamamın toplumsal yaşamdaki yeri ve tarih içinde yaşadığı dönüşüm ve Çinili Hamam’ın bu tarihsel yolculuktaki yerini ele alıyor.

 

 

Çinili Hamam’dan bir Kitap Yapmak

10 Şubat Cumartesi   Saat:15.30

Konuşmacılar: Yeşim Demir Pröhl, Orhan Cem Çetin, Murat Germen

Moderatörler: Aslı Özbay, Aykut Şengözer

 

Serinin dördüncü konuşmasında kitabın tasarımcısı Yeşim Demir Pröhl ile fotoğraf sanatçıları Orhan Cem Çetin ve Murat Germen, iki yıllık bir proje olan Barbaros’un Çinili Hamamı: Mimar Sinan’dan Bir Başyapıt kitabında yer alan Hamamı farklı yönleriyle ele alan makalelerin hazırlanmasından, bu mimari başyapıtın fotoğraflanması ve kitabın görsel dilinin oluşmasına uzanan sürece odaklanıyor.

 

 

Çinili Hamam’dan Victoria ve Albert Müzesi’ne: Çinilerin Yolculuğu

17 Şubat Cumartesi   Saat:15.30

Konuşmacı: Tim Stanley

Moderatör: Aykut Şengözer

 

İngilizce olarak gerçekleşecek söyleşide,  Victoria ve Albert Müzesi (V&A) Ortadoğu Sanatı ve Tasarımı Koleksiyonundan sorumlu küratör Tim Stanley,  hamamın 19. yüzyılda sökülüp Avrupa’da satılan çinilerinden bir kısmının dolaylı yollarla V&A tarafından satın alınmasını ve bir süre yanlış bir kökenle bilinen bu çinilerin Çinili Hamam’a ait olduklarının nasıl anlaşıldığını anlatıyor.


 

Çinili Hamam’da Şiir ve Hat Sanatı

24 Şubat Cumartesi   Saat:15.30

Konuşmacı: Bora Keskiner

Moderatör: Aykut Şengözer

 

Zeyrek Çinili Hamam’ın çinilerinin bir kısmı sadece çini sanatı açısından değil, sahip oldukları edebi nitelikle de önem taşıyor. Bugün hamamın müzesinde sergilenen 18. yüzyıl imalatı hammamiye levhaları üzerinden şiir ve hat sanatının ele alınacağı altıncı ve Zoom üzerinden çevrimiçi gerçekleşecek konuşmanın konuğu sanat tarihçisi ve İslam sanatı uzmanı Dr. Bora Keskiner oluyor.

Comentarios


bottom of page