top of page

bang. Prix 2020'de farklı disiplinler


bang. Prix'in kapsamını genişleterek dijital sanatların yanı sıra sanat, teknoloji, bilim, tasarım gibi farklı disiplinlere de yer vereceği bang. Prix 2020 'nin başvuruları 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam ediyor

☕️ 3 dakikalık okuma

2017 yılında, farklı alanlardan gelen insanların müşterek merak, paylaşım, gelişim ve üretim motivasyonlarını gerçekleştirebilecekleri bir platform olarak kurulan ve bu zamana kadar ArtBizTech'in ana desteğiyle, Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde dijital sanatlar alanında üretim yapan gençleri görünür kılmak, iş ve teknoloji dünyasını yeni fikirlerle beslemek amacıyla düzenlenen bang. Prix, 2020 yılında stratejik bir değişime giderek kapsamını genişletiyor. Oluşturduğu yeni vizyonuyla sadece dijital sanatlar alanında üretim yapan gençleri desteklemekle kalmayan bang. Prix, sanat, teknoloji, bilim ve tasarım gibi farklı disiplinlerden gelerek yaratıcı üretimler ortaya koymak isteyen insanlar için de fikirlerini ifade ettikleri bir platform olmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, sanat, teknoloji, bilim ve tasarım ekosistemine açık çağrıda bulunan platform, 31 Aralık 2019 tarihine kadar bang. Prix 2020 için başvuruları kabul ediyor.

Programdaki yeni düzenleme, önceki yıllardan farklı olarak dijital teknolojiler ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan veya kullanmak isteyen, güzel sanatlar, tasarım, mimarlık gibi yaratıcı endüstrilerde yer alan kişilerin yanı sıra, bilim ve teknoloji alanlarında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan, nörobilim, biyoloji, bilgisayar bilimleri, sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi farklı disiplinlerde çalışmalarını sürdüren, kendileri için gelişim alanı arayan herkesin bang. Prix 2020’ye başvurmasına imkan sağlıyor.

Bu kapsamda, bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yayıcı, bu düzenlemenin katılımcıların üretimlerini başarıyla gerçekleştirebilmeleri ve sahip oldukları bilgi, yetkinlik ve deneyimlerini artırabilmeleri için ihtiyaç duydukları mentorluğa, eğitimlere, kitaplara ve atölye çalışmalarına erişebilmeleri adına yapıldığı belirtirken, programın yeni yapısının katılımcıların gelişim ihtiyacına göre genişletildiğini vurguluyor.

Bugüne kadar sağladığı mentorluk desteği ile 57 kişinin projelerini geliştirmelerine ve yurtiçi ve yurt dışında açılan 13 sergi ile bu projelerin binlerce ziyaretçiyle buluşmasını sağlayan ve önümüzdeki yıl için de Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden başvuruları kabul eden bang. Prix 2020'nin jüri üyeleri koleksiyoner ve sanat yazarı Banu Çarmıklı, so-far (Singapur) kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Christina J. Chua, Marshmallow Laser Feast (Londra) sanatçısı ve Yaratıcı Direktörü Ersinhan Ersin, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gökhan İnce, MAA (Melike Altınışık Architects) kurucusu ve Mimar Melike Altınışık ve Touchdesigner (Montreal) yöneticisi Isabelle Rousset yer alıyor.

31 Aralık 2020'ye kadar başvuruları kabul eden bang. Prix 2020 için Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanan tüm başvurular, register@bangprix.org adresi üzerinden, dijital ortamda kabul edilirken, yalnızca PDF ve MP4 formatında dosyalar değerlendirmeye alınıyor. Gerekli başvuru belgeleri ve detaylar için bangprix.org adresinden bilgi alınabilir.

Comments


bottom of page