top of page

bang. Art Innovation Prix 2018 sergisi açıldı


İnovasyon danışmanlığı firması ArtBizTech tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen bang. Art Innovation Prix’nin, 2018 yılı ana sergisi 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de açıldı. Dijital aura temasıyla izleyiciyle buluşan sergide, dünyada son dönemde tartışılagelen teknolojik ve bilimsel unsurları, sanatla buluşturan eserler bulunuyor. Bu eserler, yapay zeka ve insan ilişkisi, ütopik kent tipolojileri, biyomimetik yapılar gibi farklı kurgular kullanarak, günümüzün yeni estetik yargıları ve yeni kavramlarını teknoloji üzerinden sorguluyor. Sergi 18 Mayıs 2018 tarihine kadar görülebilecek

bang. Art Innovation Prix 2018 sergisinden

bang. Art Innovation Prix 2018 sergisi, 3 Mayıs akşamı iş, teknoloji, bilim ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı bir kokteylle açıldı. ArtBizTech Yönetici Ortağı Emrah Yayıcı, “ArtBizTech olarak Türkiye’deki inovasyon alanına sanatla derinlik katmak hedefiyle hayata geçirdiğimiz bang. Art Innovation Prix’de son aşamaya geldik. Sergideki eserler 5 aylık bir çalışmanın ürünü. Umuyoruz ki iş dünyasından sanata, hayatımızın her alanındaki yenilikçi fikirlere ilham veren bir iş olur” dedi.

Program dahilinde, yeni medya, biyo sanat, kinetik sanat ve veri sanatı gibi, teknolojik ve bilimsel unsurları barındıran sanatsal çalışmalar hayata geçiriliyor. Bu yılki sergide de, biyo-elektromekanik ve ses enstalasyonları, ütopik kent topolojileri, biyomimetikten yola çıkarak oluşturulmuş yapılar, yapay zeka ve insan arasındaki ilişkilere değinen işler, istatiksel verilere bağlı oluşturulan interaktif projeler gibi eserler izleyicisiyle buluşuyor.

Küratör Esra Özkan, sergide benimsenen yaklaşımı, “bang. Art Innovation Prix sergisi, insan ve makine arasındaki bağı sanat, bilim ve teknoloji alanlarında ele alıp, yeni estetik yargıları, oluşan yeni dili ve kavramları teknoloji üzerinden sorgulayarak yeni tartışmalar açıyor. Sergi, izleyicinin sessiz bir anı bularak deneyime dahil olmasını, eserin yaratım sürecini keşfetmesini ve eserle organik bir bağ kurmasını; sanatçının ise izleyicinin sessizliğini anlamasını ve gerçekleşen deneyimle bağ kurmasını ele alıyor. Bu yüzden, hem izleyicimize hem de sanatçılarımıza ‘Dahil ol ve keşfet!’ diye sesleniyoruz” sözleriyle ifade etti.

bang. Art Innovation Prix 2018 sergisinden

bang. Art Innovation Prix programına, güzel sanatlar, mühendislik, tasarım, biyomedikal gibi farklı disiplinlerden kişiler, inovasyona ilham veren projeleriyle başvuruda bulundu.Alınan başvurular iş, teknoloji, bilim ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan jüri tarafından, estetik yargı, inovatif çıkarım, özgünlük ve sanatsal metin bütünlüğü gibi kriterlere göre değerlendirildi. Sergilenecek 20 eserin sahipleri, yine ilgili alanlarda uzman 50 kadar profesyonelden yorumlar ve fikir anlamında mentorluk aldı. 5 aya yakın bir süreç içerisinde geliştirilerek son haline getirilen eserleri, 3 Mayıs’taki serginin ardından, yıl içerisinde farklı mekan ve organizasyonlarda da, farklı seçkiler halinde görmek mümkün olacak.

Projeleri bang. Art Innovation Prix 2018 programında sergilenen eser sahiplerinin isimleri; Ayfer İdil Kemaloğlu, Ayşe Hilal Ateş, Damla Yücebaş, Elif Bozlak, Engin Kaya, Ersin Öztürk, Galip Argun, Gökhan Bağcılar , Hale Arslan, Hamza Kırbaş, Hazal Fırat, İlayda Yeşilova, İlker Çetin, Kadir Salman, Kıvanç Sert, Mert Bayraktar, Mina Yancı, Mustafa Yıldırım, Nezihe Karakaya, Ozan Atalan, Pınar Akkurt, Ramazan Subaşı, Selin Karcı, Sinan Kolip, Umut Reyhanlı

Commentaires


bottom of page