top of page

42. Grafik Tasarım Sergisi

42. Grafik Tasarım Sergisi’ne başvurular açıldı!

Eylül 2022 itibarıyla üretilmiş işlerin kabul edileceği sergiye erken katılım için son gün 13 Ağustos; son katılım tarihi ise 8 Eylül 2023. 1981’den bu yana her yıl düzenlenen ve izleyicilere geçen bir yılın tasarımlarını toplu olarak görme olanağı sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, tasarımcılar arası bir etkileşim platformu oluşturmayı ve genç tasarımcıları desteklemeyi amaçlıyorGrafik Tasarım Sergisi’nin 42’incisi için başvuru süreci başladı. 42. Grafik Tasarım Sergisi’ne erken katılım için son gün 13 Ağustos, son katılım tarihi ise 8 Eylül 2023.


Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen ve ödül töreniyle birlikte Kasım ayında açılması planlanan 42. Grafik Tasarım Sergisi’nde, GMK Ödülleri'nin yanı sıra pek çok özel ödül sahibini bulacak. 25 kategorinin yer aldığı sergiye tasarımcılar Eylül2022 itibarıyla üretilmiş işleriyle sergiye başvuruda bulunabilirler.

Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yıl Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü’nü kazanan Ataberk Akalın tarafından gerçekleştirildi.

42. Grafik Tasarım Sergisi’nde GMK Ödülleri, Dijital İşler Seçici Kurulu ve Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu olmak üzere üç ayrı jüri yer alıyor. 2023 GMK Ödülleri Seçici Kurulu Arkın Kahyaoğlu, Burçak Beşlioğlu, Emre Parlak, Özüm Ak, Pelin Öztürk Göçmen, Sadık Karamustafa ve Sarp Sözdinler’den; Dijital İşler Seçici Kurulu Batuhan Karasakal, Emre Sel,İlker Uzuner; Öğrenci İşleri Seçici Kurulu ise Cem Haşimi, Seda Yüksel ve Tülay Ulukılıç’tan oluşuyor.

Sergi kapsamında GMK ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.


GMK üyesi olma koşulu aranmaksızın tüm grafik tasarımcıların Eylül 2022 itibarıyla ürettikleri işleriyle 25 farklı kategoride başvurabileceği sergiye ilişkin ayrıntılı bilgi, şartname ve başvuru için: sergi.gmk.org.tr

Geçmiş Grafik Tasarım Sergileri arşivi: sergi.gmk.org.tr/41 

GMK ve Grafik Tasarım Sergileri Hakkında

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK), 1978 yılında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. 38 yıldır düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi ve yayınlarıyla Türkiye’de grafik tasarım alanında ciddi bir bellek oluşturan GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (IcoD) üyesi. Kuruluşun 1981 yılından beridir süregelen Grafik Tasarım Sergileri, Türkiye’nin köklü ve önemli tasarım etkinliklerinden biri. Bir yılın tasarımlarını çeşitli kategorilerde ve toplu olarak görme olanağını sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, farklı kuşaktan ve farklı tasarım anlayışlarına sahip meslektaşlar arasında bir kültürel alışveriş ve etkileşim platformu yaratmayı, genç tasarımcıları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor. 2018 yılında, Asya bölgesinin önde gelen konsept ve tasarım yayınlarından Design 360° Magazine, “Avrupa Grafik Tasarımındaki Yeni Aktör” olarak nitelendirdiği GMK ve Grafik Tasarım Sergisi’ne detaylı yer ayırdı. GMK’nın bir sivil toplum kuruluşu olarak 40 yıllık serüvenini ve meslek adına çalışmalarını aktaran kitabı GMK 40+ 2021’in Ekim ayında yayımlandı. 2019’dan bu yana dijital arşivleme çalışmalarını sürdüren GMK’nın geçmiş sergilerine sergi.gmk.org.tr; yayınlarının ve tasarım ürünlerinin satış platformu GMK Dükkân’a dükkan.gmk.org.tr bağlantılarından erişilebilir. Bilgi ve iletişim için: info@gmk.org.tr /gmk.org.tr


GMK ÖDÜLLERİ SEÇİCİ KURULU 2023

Arkın Kahyaoğlu Yönetici-Yaratıcı Yönetmen/VMLY&R İstanbul Burçak Beşlioğlu Tasarım Direktörü

Emre Parlak Grafik Tasarımcı, Öğretim Görevlisi GMK Üyesi Özüm Ak Grafik Tasarımcı GMK Üyesi Pelin Öztürk Göçmen Öğretim Üyesi (Doç. Dr.)We Design Too Tasarım Platformu Kurucu Ortağı GMK Üyesi Sadık Karamustafa Grafik Tasarımcı, Eğitimci (Prof., MSGSÜ) GMK Üyesi Sarp Sözdinler

Grafik Tasarımcı GMK Üyesi

DİJİTAL PROJELER SEÇİCİ KURULU

Batuhan Karasakal Ürün Tasarımcısı

İlker Uzuner AlphaDog Ajans Başkanı Emre Sel Dijital Yaratıcı Yönetmen, Multidisipliner Tasarımcı

ÖĞRENCİ PROJELERİ SEÇİCİ KURULU

Cem Haşimi Sanat Yönetmeni

Seda Yüksel Sr. Sanat Yönetmeni/MONROE GMK Üyesi Tülay Ulukılıç Grafik Tasarımcı GMK Üyesi

Komentar


bottom of page