top of page

2019 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri


Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri'nin sahipleri açıklandı

☕️ 3 dakikalık okuma

Soldan sağa: Abdullah Ataşçı, Yara Bende; Murat Özhan, Umudun Rengi ; Tuğrul Keskin, Kavil

Attilâ İlhan'ın "ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme" misyonuna katkı sağlayacak eserleri desteklemek ve genç yazarları teşvik etmek amacıyla verilen 2019 Atilla İlhan Edebiyat Ödülleri kazananları , Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığındaki seçici kurul tarafından belirlendi.

Roman dalında ödül vermek üzere bir araya gelen Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alırken, 2019 Attilâ İlhan Roman Ödülü, Everest Yayınları’nın yayımladığı Yara Bende'nin yazarı Abdullah Ataşçı ve Cinius Yayınları’ndan çıkan Umudun Rengi'nin yazarı Murat Özsan arasında paylaştırıldı. Seçici Kurul, Abdullah Ataşçı’yı “şiirsel bir üslupla kurguyu başarılı bir şekilde bir araya getirdiği için” ödüle değer gördüğünü açıklarken, Murat Özsan, “toplumsal kaygıları gözeterek insanı ele alış tarzı ve kurgudaki ustalıkları nedeniyle” ödüle değer bulundu. 2019 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Doğan Egmont Yayıncılık’tan çıkan Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim romanıyla Anıl Can Uğuz’a verilmesine karar verildi. Seçici kurul, Uğuz'u “ilk roman olarak kendinden önceki Türk ve dünya edebiyatına atıflarda bulunan, onlarla konuşan yapısı nedeniyle" ödüle layık bulduğunu açıkladı.

Soldan sağa: Anıl Can Uğuz, Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim, Talha Kuru, Vera

Şiir dalında ödül vermek için toplanan Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer alırken, 2019 Attilâ İlhan Şiir Ödülü Tuğrul Keskin’in Everest Yayınları’ndan çıkan Kavil isimli kitabına verildi. Ödülün gerekçesi "Uzun yıllar şiire emek vermiş, ustalıklı bir anlayışla kendi şiirini oluşturmuş, özellikle halk şiiriyle kurduğu bağlar ve dünya şiirine verdiği selamlarla dikkati çektiği Kavil ile kendi şiiri içerisinde yeni bir aşama kaydeden Tuğrul Keskin, 2019 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne değer görülmüştür.” şeklinde ifade edildi. 2019 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Heyamola Yayınları tarafından yayımlanan Vera isimli kitabıyla Talha Kuru’ya verilmesine karar verildi. Ödül gerekçesinde Kuru’nun şiirin yapısına önem verdiği ve geleneğin dokusundan faydalandığı belirtilerek, şairin ustalarla kurduğu sıkı bağ ile dikkati çektiği vurgulandı.

2019 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri töreni, 38. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında, 7 Kasım 2019 Perşembe günü 15.00’te TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Marmara Salonu’nda düzenlenecek.

bottom of page