top of page

Kek sever misiniz?


Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi yararına 4-23 Haziran 2018 tarihleri arasında Fener’de Kadir Has Caddesi 8 numarada yer alan kütüphane binasında bir destek sergisi düzenleniyor. Açılış 4 Haziran Pazartesi günü saat 18:00’de Yasemin Özcan’ın Flanöz’ün Kalbi isimli performansıyla gerçekleşecek

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Destek Sergisi K.E.K.sevenler* tarafından hazırlanmış, Nancy Atakan, Neslihan Başer, Hera Büyüktaşçıyan, CANAN, Aslı Çavuşoğlu, Elmas Deniz, İnci Furni, Sibel Horada, Gözde İlkin, Gülsün Karamustafa, Lara Ögel, Yasemin Özcan, Çete-i Nisvan ve İz Öztat, Huo Rf, Sevim Sancaktar, Sena, Hale Tenger, Güneş Terkol ve Bahar Yürükoğlu’nun eser bağışlarıyla oluşturulmuş bir sergi. Asıl amaç ise bağışlanan işlerin satışı ve uzun süreli desteklerle elde edilecek gelir ile kütüphanenin devamlılığını sağlamak.

Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesi olan Kadın Eserleri Kütüphanesi (K.E.K) “kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri bugünün araştırmacılarına derli toplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek nesiller için saklamak” amacıyla 14 Nisan 1990’da Jale Baysal, Aslı Davaz, Şirin Tekeli, Füsun Ertuğ Yaraş ve Füsun Akatlı öncülüğünde kuruldu. Kütüphanenin halen kullanmakta olduğu bina 1990’ların başında Haliç kıyısındaki tarihi yapıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden işlevlendirilmesi kapsamında Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi’ne tahsis edildi.

Kurulduğu dönemden itibaren 1869’dan günümüze kadın hareketi konusunda kapsamlı bir çalışma yürüten K.E.K, dijitalleştirilip katalogladığı arşivleri araştırmacıların kullanımına açtı. Bünyesinde bulundurduğu kitaplar ve süreli yayınlar, kupürler, akademik çalışmalar, kişisel ve kadın örgütlerine ait yazılı, görsel ve işitsel koleksiyonlar ile Türkiye’nin sosyal tarihi ve kadın hareketi arasındaki geçişli okumalar için kaynak sağladı.

*K.E.K.sevenler kimdir?

K.E.K.sevenler 2018 yılında kütüphane yapısında süreli etkinlikler gerçekleştirmeyi amaçlayan yazar, araştırmacı, editör, küratör, tasarımcı ve akademisyenlerden oluşan bir gruptur. K.E.K.sevenlerin amacı kütüphaneyi görünür kılmak, genç kullanıcılar ile tanıştırmak ve kütüphanenin sahip olduğu bilgi ve birikimi paylaşmaktır. Sene boyunca düzenlenecek etkinlikler ile mekanda oluşabilecek yeni birlikteliklere vesile olmayı, mekanı destek gruplarıyla sahiplendirmeyi hedefler. K.E.K.sevenler, kütüphanenin kurulmasını sağlayan kolektif yapıya benzer olarak, büyümeye ve ortak çalışmaya elverişli bir yöntemle nesiller arası bağları güçlendirmeyi amaçlar.

bottom of page