top of page

Zaman, sizin onunla ne yaptığınızdır

Swatch dünyanın en büyük modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarından birine sahip olan Centre Pompidou ile iş birliği yaptı ve altı yeni saat modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Swatch dünyanın en büyük modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarından birine sahip olan Centre Pompidou yaptığı iş birliği kapsamında müze koleksiyonundan Paris’in sembolü olarak kabul edilebilecek altı başyapıtı tekrar hayal ediyor: Çerçeve, Frida Kahlo; Dédie’nin Portresi, Amedeo Modigliani; Eyfel Kulesi ve Domuzlu Atlıkarınca, Robert Delaunay; Mavi Gökyüzü, Vassily Kandinsky ve Kırmızı, Mavi ve Beyaz, Piet Mondrian.

Sanatın günlük hayatımızda daha fazla yer kaplaması gerektiğine inanan Swatch 1985’ten beri Swatch Art Special adını verdiği saat koleksiyonlarını piyasaya sürüyor. 2018’de ise bu girişimini bir adım öteye taşıyarak en ikonik sanat yapıtlarını herkes için ulaşılabilir kılmak adına müzelerden başyapıtlarına erişim için izin alarak Museum Journey adını verdiği serisiye başlıyor. Rijksmuseum (Amsterdam), Thyssen-Bornemisza National Museum (Madrid), Musée du Louvre (Paris) ve The Museum of Modern Art (New York)’tan sonra şimdi Centre Pompidou Swatch’a kapılarını açtı.

Swatch ve Centre Pompidou’nun ortak niyetlerinin sanatı herkes için ulaşılabilir olduğu bu proje iki kurumunda devrimci olarak tanımlanabilecek tavırlarını ortaya koyuyor. Centre Pompidou sanatı kitlelere yayarken Swatch da bileklere takıyor.


Geometrik soyutlama akımının kurucusu, moda, mimarlık ve tasarım evrenlerinin en büyük ilhan kaynaklarından olan Piet Mondrian’ın Kırmızı, Mavi ve Beyaz adlı yapıtı Swatch tarafından saat üzerine aktarıldı.

Canlı renkler ve transparan detaylarla çelik iç-dış yapısı, renkli tüplü sistemi ve meşhur “tırtıl” adı verilen camla çevrelenmiş hareketli merdiveni gibi İsviçreli saat markasını karakterize eden ve imzası sayılabilecek özellikler sanatı da içerisine alarak izleyiciye sunmuş oluyor.

The Swatch x Centre Pompidou Collection iş birliği aslında 1985 yılında ilk Swatch Art Special saatin müzeden Kiki Smith ile yapılmasıyla başlamıştı. 1999’da müze binasının mimarlarından Renzo Piano mimari imzasını JELLY PIANO adı verilen saate dönüştürmüştü. Aynı yıl Centre Pompidou’nun renovasyonu esnasında Swatch Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek olan dünyanın en büyük billboard’unu üretti ve üzerine şunu yazdı: “Vous aussi, vous êtes notre musée” (Siz de bizim müzemizsiniz)

Swatch Centre Pompidou Koleksiyonu’ndan altı başyapıtı kendi imza- sıyla ve umulmadık detaylar eşliğinde yeniden hayal etti. Sonuç, her güne renk ve kültür katacak giyilebilir saatler oldu.

Koleksiyon 10 Mart 2022 itibariyle Swatch mağazalarında ve Centre Pompidou dükkanında satışa sunulacak.Mavi rengin cazibesine tutkun ressam Vassily Kandinsky’nin derin ve dokulu boyama tekniği en ince detaylarına kadar düşünülerek Swatch tarafından saate üzerine aktarıldı


Comments


bottom of page