top of page

Yapı Kredi bomontiada’da yeni karma sergi: Tutunmak


Yapı Kredi bomontiada, 8 Nisan-8 Mayıs 2021 tarihleri arasında on üç sanatçının farklı dönemlerinden eserlerin yer aldığı Tutunmak isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçılara galeri sisteminden farklı bir destek yapısı oluşturmak amacıyla 2017 yılında kurulan BüroSarıgedik iş birliği ile düzenlenen sergideki işler, bireysel hafızadan kolektif hafızaya temasın gücünü ve tutunmanın hafızasını farklı üretim biçimleriyle gösteriyor


Asnax, Mineral Mantar, 2020


Geçtiğimiz bir sene boyunca ve halen devam eden pandemi sürecinin tüm duygusal ve fiziksel zorluklarına rağmen çalışmaya, üretmeye devam eden sanatçılardan ilham alarak kurgulanan sergi, Murat Akagündüz, Meriç Algün, Vahap Avşar, Asnax, Ergin Çavuşoğlu, Nejad Devrim, Selma Gürbüz, Gülsün Karamustafa, Gülşah Mursaloğlu, Michael Rakowitz, Ekin Saçlıoğlu, Güneş Savaş ve Viron Erol Vertin çalışmalarını bir araya getiriyor.


Gülsün Karamustafa, Vaadedilmiş Resimler, 2020


Sergi, “tutunmakkavramı etrafında yan yana gelen sanatçıların dış dünya ile kurduğu teması, kendileriyle kurdukları temasla kesiştirirken, sanatçıların dünya algısı ve bedensel varlıkları, adeta önlenemez bir nefes alma isteği gibi yapıta dönüşüyor ve sanat yapma eyleminin kendisi bir tutku olarak izleyicinin tam karşısında duruyor. Sergide yer alan eski ve yeni tarihli işler; bireysel hafızadan kolektif hafızaya temasın gücünü ve tutunmanın hafızasını farklı üretim biçimleriyle gösteriyor. “Tutunmak” kavramı bu sergide mekân-zamansal bir yapıda sanatçının hayatla sanatı kesiştirdiği bir ısrar alanı olarak söze ve biçime dönüşüyor.


1. Ergin Çavuşoğlu, L.O.L.A. Ay'ın Karanlık Yüzü, 2020

2. Selma Gürbüz, İskeletler, Karıncalar ve Mahluklar, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren, Dünya Diye Bir Yer sergisi, İstanbul Modern Sanat Müzesi

3. Murat Akagündüz, Sivri Ada, 2020

4. Nejad Devrim, İsimsiz (Fatma'nın Eli), 1966


Sanat ortamının güncel koşullarında sanatçılara ve sanatseverlere alan açmak amacıyla bir araya gelen Yapı Kredi bomontiada ile BüroSarıgedik iş birliği yıl boyunca gerçekleşecek ilk iki sergiden biri olan Tutunmak karma sergisi, 8 Nisan’dan itibaren bir ay boyunca Salı’dan Cuma’ya 12:00-18:00 saatleri arasında Yapı Kredi bomontiada Galeri'de ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Comentários


bottom of page