top of page

Videodaki Manzara sergisi Cocoon’da açıldı


Küratörlüğünü Nazlı Pektaş’ın üstlendiği Videodaki Manzara başlıklı sergi 28 Şubat 2022 tarihine kadar Cocoon’da izleyiciyle buluşuyor. Sekiz sanatçının video üretimlerini bir araya getiren sergi, manzaranın farklılaşan/dönüşen ve başkalaşan varlığına odaklanıyor


Ferhat Özgür, Duvar, HD Video, 22:09 dk, 2020


Contemporary İstanbul Vakfı’nın Fişekhane’de bulunan sanat alanı Cocoon’da sanatçılar Ali Kazma, Antonio Cosentino, Berat Işık, Delal Eken, Ebru Ceylan, Ergin Çavuşoğlu, Ferhat Özgür, Hülya Özdemir’in video eserlerine yer veren Videodaki Manzara, ekoloji, göç, kimlik, sosyal adalet ve insan hakları konularına dikkat çekiyor.


Ebru Ceylan, Kuşun Rüyası, Yönetmen-Kurgu: Ebru Ceylan Deneysel, Dijital HD, 1 min., Edisyon- 3+1 AP, 2021


Vakfın, dil, yer ve kimlik, tarih, ekoloji, sürdürülebilirlik, dünyaya dair her şey hakkında düşünmeye ve zihinleri diri tutmayı çağrıda bulunduğu sergi, her zaman bir yer ve hafıza olan manzarayı merkezine alırken, “kamera” bu yerin kaydını tutan ve orayı hareketli bir görüntüye dönüştüren araç olarak karşımıza çıkıyor.


Ergin Çavuşoğlu, İmparatorluk (Andy Warhol’dan sonra), Tek kanallı (1920x1080) HD video, ses, 9' 23", Sanatçı ve BüroSarıgedik'in izniyle, 2008


Sanatçıların baktıkları konunun kaydı olan “video” yaşadığımız yerlerle ilişki kurma biçimlerimizi ve yeryüzü üzerindeki etkimize tanıklık ederken, küratör Nazlı Pektaş’ın ifadesiyle “video sanatı” günümüz toplumlarının en temel sorunlarını anlatma ve değinme fırsatını sunuyor. Sergideki manzaralar ise aynı zamanda sosyo-politik analizin ve kültürel topoğrafyanın birer belgesi olma niteliği taşıyor.


Ali Kazma, 5541, Tek kanallı HD video, 12 dk, 2014


bottom of page