top of page

Video sanatına bir bakış: Karşı Bir Şey / Anti-something


Barın Han, 15 - 30 Nisan 2021 tarihleri arasında SENKRON etkinlik programı kapsamında Ozan Atalan küratörlüğündeki Karşı Bir Şey / Anti-something sergisiyle video sanatına bir bakış sunuyor. Türkiye, Bosna Hersek, Güney Kore, Rusya, Almanya ve ABD’den sanatçıları bir araya getiren sergi, video sanatına çoğulcu bir göz ile bakmayı hedeflerken, “anti-mimesis” kavramını odağına alıyorGüncel sanatçılara kendilerini ifade edebilecekleri yeni bir alan yaratma amacıyla, 17 yıldan sonra 2019 yılında kapılarını yeniden açan Barın Han, Türkiye’nin genelinde aynı anda düzenlenecek ve video sanatını mercek altına alan eş zamanlı etkinlikler bütünü olan SENKRON’a Karşı Bir Şey/Anti-something sergisi ve konuşmaları ile katılıyor.

15 - 30 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin genelinde galeri, müze ve sanat inisiyatiflerinde video sanatına derinlemesine bir bakış sunacak program kapsamında Barın Han bünyesinde organize edilecek sergi ve konuşmaların küratörlüğünü Ozan Atalan yapıyor.


Karşı Bir Şey / Anti-something sergisi; Türkiye, Bosna Hersek, Güney Kore, Rusya, Almanya ve ABD’den sanatçıları bir araya getirerek video sanatına çoğulcu bir göz ile bakmayı hedefliyor. Video gösterimi, hayatın pandemiyle birlikte distopik bir filme benze(til)mesinden yola çıkarak “anti-mimesis” kavramına odaklanıyor. Kökeni itibariyle ‘karşı veya yerine’ gibi anlamları olan, serginin başlığındaki ‘anti’ kelimesi de “mimesis”e alternatif ve hayatımızdaki gerçekliklere alternatif algılar arayışından geliyor.


Yaşadığımız dönemin çağdaş sorunları olan ekonomik ve politik çalkantılar, biyolojik güvenliğin belirsizliği, küresel iklim krizi, toplumsal cinsiyet ve kimlik meseleleri gibi konulara değinen sergideki sanatçıların ortak noktası ise insan eylemlerine meşruiyet veren rasyonel aklın sınırlarını sorgulamak ve gerçek olandan uzaklaşılmasını da meşru kılan bu aklı eleştirmek. Sergideki “manasız” ve yer yer gülünç dil, içinde bulunduğumuz kriz dönemine hakim mantığı temsiliyetten uzak; hakikati örten insan yapımı gerçeklikleri açığa vuracak şekilde ve anlamın/anlamsızlığın sınırlarını sorgulamak için kullanılıyor.


Sanatçılar Endam Nihan(TR/ABD), Jon Perez(ABD), Selma Selman(Bosna Hersek/ABD), Chongha Peter Lee(Güney Kore/ABD), Eli Show(ABD), Attila Yakınol(TR), Ozan Atalan(TR), Eda Sütunç(TR) ve Viktor Brim’in (Rusya/Almanya) çalışmalarının yer alacağı sergide ayrıca katılımcı sanatçıların pratikleri ve video sanatına bakışlarına dair konuşmalar da yer alıyor.


İKSV, DEPO, Kasa Galeri, Amber Platform, Pasaj, NFG Hukuk ve Danışmanlık Ofisi ve Barın Ailesi katkılarıyla gerçekleştirilen Karşı Bir Şey / Anti-something sergisi, 15 Nisan Perşembe – 30 Nisan Cuma tarihleri arasında Barın Han’ın 2. ve 3. Katlarında ziyaret edebiliyor.


Comments


bottom of page