top of page

Uzakların Efendisi'nin mizah yolculuğu


Seven Sanat Galerisi, 25 Ekim'den itibaren Hemad Javadzade'nin Uzakların Efendisi başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının, gökyüzünün karanlıktaki güzelliğini, yıldızları ve astronomiyi mizahi bir şekilde yansıttığı çalışmalarınından oluşan sergi 16 Kasım'a kadar görülebilir

☕️ 2 dakikalık okuma

Hemad Javadzade, Medusa'nın Salı yorumu

Daha önce Behçet Necatigil'in çevirdiği Sadık Hidayet'in Kör Baykuş romanının da aralarında bulunduğu birçok kitap kapağını resimleyen ve geçtiğimiz yıl Türkiye'deki ilk kişisel sergisi Yersiz Zaman'ı gerçekleştiren İranlı genç sanatçı Hemad Javadzade, bu yıl 26 eser ve bir birleşik eserden oluşan Uzakların Efendisi başlıklı sergisini sunmaya hazırlanıyor.

Sanatçının, "Gelecek ile ilgili ne kadar hayal kurarsak kuralım, nihayetinde kendimiz ve geçmişten gelen alışkanlıklarımızla baş başa kalırız" sözleriyle ilişkilendirdiği Uzakların Efendisi sergisi, sanat pratiğini büyüdüğü coğrafyanın kökleri üzerine kuran Javadzade'nin gerçeküstü kompozisyonlarındaki mizahi tavrını devam ettiriyor.

Hemad Javadzade, Christina’nın Dünyası yorumu

Sergi; çalışmalarında mistik ve sürreal bir yaklaşımı benimseyen sanatçının, 2016 yılından itibaren yapmaya başladığı resimlerin devamı olma niteliği taşıyor. Sergide, suluboya ve akrilikle karton üzerine yapılmış eserler, sanatçının daha önceki çalışmalarının devamını oluştururken; eski kitap sayfalarının üzerine akrilikle çalıştığı altı eser, kitap sayfalarındaki dokularla tematik alana katkı sağlıyor.

Hemad Javadzade, Adem'in Yaratılışı yorumu

Javadzade'nin sanat tarihinin üç farklı döneminde, üç farklı stilde yapılmış eserlerden esinlenilerek yaptığı yeni çalışmaları da sergi kapsamında sunulan işleri arasında. Sanatçı; Michelangelo'nun Adem'in Yaratılışı, Théodore Géricault’un Medusa’nın Salı ve Amerikalı ressam Andrew Wyeth'in Christina’nın Dünyası adlı eserlerini, mizahi bir yaklaşımla ele alıp, yeniden yorumluyor.

Sergi 25 Ekim-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Seven Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Comentários


bottom of page