top of page

Troya


Başrollerini Tan Sağtürk ve Murat Karahan’ın paylaştığı ve Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konan Troya, birçok ilke imza atılan gösterimiyle seyirci karşısına çıktı

Her şey, Sparta’da gerçekleşen bir düğünde tüm tarihi değiştiren yasak bir aşkla başlar ve biri aşkına diğeri ise ülkesine sahip çıkan iki erkek kardeşin zıtlıkları üzerinden gelişir. İşte ünlü ozan Homeros’un İlyada’sında kaleme aldığı Troya efsanesi, Troya’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018 senesinin “Troya Kültür ve Turizm Yılı” olarak belirlenmesi şerefine Devlet Opera ve Balesi’nin hazırladığı gösterişli performansla kutlanıyor.

Devlet Opera ve Balesi yeni sezonda Troya ile pek çok ilke imza attıkları ve birçok açıdan alanındaki en iyileri bir araya getiren bir gösteriyi ortaya koyuyor. Oldukça iddialı olan Troya’da, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi baletlerden Tan Sağtürk 12 yıl sonra ilk defa Prens Hektor’u canlandırmak için sahneye çıkıyor. Dünyaca ünlü Tenor Murat Karahan ise hem Hektor’un kardeşi Paris’i canlandırıyor hem de eserin genel sanat direktörülüğünü yapıyor. Rejisörlüğünü Recep Ayyılmaz'ın yaptığı eserin bestelerini Bujor Hoinic ve dansçıların koreografisini ise Volkan Ersoy düzenliyor. Eser baleyle operayı bir araya getirip sahnede hem koro hem orkestra hem de baleyi buluşturarak izleyiciye çok katmanlı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Troya’nın görselliği de 3DMAX Mapping teknolojisi ile desteklenerek Anadolu’nun görkemine yakışır bir görüntü elde ediliyor.

Gösteride, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan aynı sahneyi paylaşarak yine bir ilke imza atıyorlar. Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de belki de tek engelin kendimiz olduğunu hissettiren özgün koreografisi ile sahne alıyor.

9 Kasım’da kapalı gişe olarak dünya prömiyeri yapılan ve dakikalarca ayakta alkışlanan Troya yurt dışı ve yurt içi birçok sahnede seyirci ile buluşturulup Berlin ve Moskova’nın ünlü opera evlerinde sahnelenmeye devam edecek.

Comentarios


bottom of page