top of page

Solar: Güneşe Dair sergisi KTSM'de açıldı


Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), 5-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul ve New York merkezli multi-disipliner bir tasarımcı ve sanatçı olan Aslı Smith’in Solar: Güneşe Dair sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının doğadan malzemeleri dönüştürerek meydana getirdiği son dönem dokuma resimlerinden bir seçki sunuyor



Disiplinlerarası paylaşımlara imkân veren üretim ve buluşma platformu olma yolunda ilerleyen Karaköy merkezli Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), güneşin yeryüzüne getirdiği dönüşümlerden ve yeryüzü ile yeni bağlantılar kurma fikri üzerinden Solar: Güneşe Dair sergisini izleyiciyle buluşturuyor. Küratörlüğünü Yonca Keremoğlu ve Rana Kelleci’nin üstlendiği sergide, sanatçı Aslı Smith’in güneşin yeryüzüne getirdiği dönüşümlerden ilham alan üretimleri yer alıyor.


Doğanın zenginliğini, sistemli bir rastlantısallık içinde, ince bir dengeyle dokuyarak yeniden kurgulayan sanatçının üretimleri, gerektirdikleri emek yoğun ve meditatif süreçle izleyiciyi, yeryüzü ile yeni bağlantılar kurma fikri üzerine derin bir düşünüşe çağırıyor. Bitki, yiyecek atıkları, toprak ve taşları, buharlama ve kaynatma gibi çeşitli süreçlerden geçirerek sürdürülebilir sanatsal malzemelere dönüştüren Smith, Solar: Güneşe Dair sergisinde toplam 11 eserini sunuyor. Sergiye, izleyiciyi sanatçının süreç odaklı yaklaşımını keşfetmek üzere boya ve baskı süreçlerinin mutfağına buyur eden bir kolaj da eşlik ediyor.



Geçtiğimiz sene Kale Tasarım ve Sanat Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen Atığın İhtimalleri: Biçim ve Süreç projesi için üretmiş olduğu Solar 02 adlı yapıtında mutfağından arta kalan avokado atıklarının güneşle kazandığı rengi kağıda aktaran sanatçı, kağıdı parçalara ayırarak zamanı yavaşlatan dokuma eylemiyle yeni bir bütün inşa ediyor.


Gezegenin karşı karşıya olduğu atık problemi, iklim krizi ve çevresel duyarsızlığa karşı doğa ile ilişkimizi, güneşe dönerek yeniden inşa etmemiz gerektiğine vurgu yapan Smith, eserleriyle bireysel veya ev içi rutinlerimizi, bedensel ve ruhsal döngülerimizi gezegenin ve doğanın döngüleriyle birlikte düşünerek, doğa ve kültür ayrımına kendine has bir yaklaşım öneriyor.


Aslı Smith’in Solar: Güneşe Dair başlıklı sergisini, 28 Ekim tarihine kadar açık olacak sergiyi KTSM’de ziyaret edebilirsiniz.







Yorumlar


bottom of page