top of page

Sınır tanımayan bir sergi deneyimi: Düş Suda


Borusan Contemporary, 7 Nisan’dan itibaren Dr. Necmi Sönmez küratörlüğündeki Düş Suda başlıklı koleksiyon sergisine ev sahipliği yapıyor. Güncel sanat sahnesinin uluslararası temsilcilerini bir araya getiren sergi, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dahil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle sanatseverlere özel bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor


Boomoon, Boğazda Balık Oyunu No. 8, 2018


Yeni Medya sanatına odaklanan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na disiplinler üstü bir okuma önerisi getiren Düş Suda sergisi, Peter Coffin, Thierry Dreyfus, Boomoon, Ellen Kooi, Frank Thiel, Michael Wolf, Antti Laitinen, Rafaël Rozendaal, Jim Campbell, Maurizio Nannucci gibi uluslararası isimlerin eserlerini, Türk şiirinin güçlü kalemi Edip Cansever'in aynı ismi taşıyan şiiriyle ilişkilendiriyor.


Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçki sunan sergi, bu anlamda Türk edebiyatının güçlü kalemi Edip Cansever’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Şairin 1970’te kaleme aldığı, aynı isimli on bölümlük şiirden yola çıkan sergi, görsel sanatlara yeni bir okuma önerisi getirirken, Yeni Medya alanının açtığı yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alıyor.

Frank Thiel, Perito Moreno #01, 2012-2013


Borusan Holding Merkez Ofisi Perili Köşk’te konumlanan ve Borusan Contemporary’nin İnternet sitesi üzerinden 360 derece sanal tur ile gezilebilecek olan Düş Suda, sanatı dijital teknolojilerle kamusal alana taşıma stratejisi doğrultusunda, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin desteğiyle Perili Köşk’ün dışına taşınarak sanatseverlerin eserlerle kişisel olarak interaktif ilişki kurmasına da olanak tanıyor. Perili Köşk’ün İstanbul Boğazı ile kurduğu ilişkiden beslenen seçki kapsamında koleksiyonda bulunan 12 eser, 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında, Bebek - Rumelihisarı hattında belirlenen rotada sanatseverlerin erişimine sunuluyor. Sergiye özel olarak tasarlanan Düş Suda Sergi Rotası mobil uygulamasını indirenler ise Boğaz’ın ihtişamlı manzarasında ve sanat rotası üzerindeki seçili noktalarda eserleri görebiliyor.


Solda: Ellen Kooi, Overveen-vogelmeer, 2013

Sağda: Markus Weggenmann, İsimsiz No.338, 2007


Güney Koreli fotoğraf sanatçısı Boomoon’un, Boğaz’da Balık Oyunu No.8 adlı eserinden alınan ilhâmla Perili Köşk’ün dış cephesi için sergiye özel hazırlanan projeksiyon yerleştirmesinin yanı sıra, VR teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilen bu yeniden üretim, sanatseverlere Boğaziçi’ni sanal olarak deneyimleme imkânı veriyor.


Avrupa Yakası Boğaz Hattı Sanat Rotası eserleri arasında Antti Laitinen’in Bu Benim Adam I, II, III (2007), Ekrem Yalçındağ’ın 195 Renk (2007), Ellen Kooi’nin Overveen-vogelmeer (2013), Hervé Heuzé’nin Les Abîmes (2006), Maurizio Nannucci’nin Hareket, (2011), Rafaël Rozendaal’ın remotelydistant.com (2014), Shirley Shor’un Otoportre (2010), Michael Wolf’un Yoğunluk Mimarisi #111 (2009), Eelco Brand’ın X.movi (2012), Boomoon’un İsimsiz #2561, Seorak (2010), Frank Thiel’in Perito Moreno #01 (2012-2013) ve Markus Weggenmann’ın İsimsiz No.338 (2007) başlıklı çalışmaları yer alıyor.Comments


bottom of page