top of page

Sağlık çalışanlarına adanmış bir yapıt

COVID-19 pandemisi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını yaşatacak bir park yapılacağını duyuran Nilüfer Belediyesi, parka yerleştirilecek sanat yapıtı için bir yarışma düzenliyor. Yarışma başvuruları 7 Ocak 2022 tarihine kadar devam ediyor


Dr. Refik Saydam Parkı, BursaCOVID-19 pandemisiyle yaşam ve iş yapma biçimleri tümüyle değişirken, dünya genelinde 4,7 milyon, ülkemizde ise 60 bini aşkın insan hayatını kaybetti. Tarihin dönüm noktalarından biri olan bu zorlu sürecin en büyük emektarı hiç kuşkusuz sağlık çalışanları.


Nilüfer Belediyesi, bu süreçte görevi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını geleceğe taşımak, onların mücadelesini kamusal alanda görünür kılmak ve bunu da özgün bir sanat yapıtıyla yapmak amacıyla bir yarışma düzenliyor.


Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması'na katılmak isteyen sanatçıların, projelerini 7 Ocak 2022 saat 17:00’ye kadar teslim etmeleri gerekiyor. Ulusal çapta organize edilen yarışma, şartnamede belirtilen koşulları sağlayan tüm sanatçılara açık olacak. Yarışmada seçilecek eser, 29 Ekim Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik bir alanda tasarlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam’ın adını taşıyacak parkta konuşlandırılacak. Parkın peyzajı da kamusal mekân ve hafıza arasındaki ilişkiye bütüncül bakabilmek adına, sanatçının görüşü alınarak yapıtla uyumlu bir şekilde gerçekleştirilecek.


 

Yarışmada seçilecek eser, 29 Ekim Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik bir alanda tasarlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam’ın adını taşıyacak parkta konuşlandırılacak.

 

Yarışma jürisi ise, heykeltıraş Nilüfer Ergin Doğruer başkanlığında; mimar Hakan Demirel, sanatçı İnci Eviner, sanat tarihçi Ali Kayaalp, küratör Bige Örer, sanat tarihçisi Zeki Çoşkun, mimar ve sanatçı Sinan Logie, sanatçı Dilek Winchester, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan, Nilüfer Belediyesi Kentsel Tasarım Danışmanı ve peyzaj mimarı Aslıhan Ayradilli ile Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Grubu Üyesi Kayıhan Pala’dan oluşturuldu.


Sonuçları 18 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak yarışmada birincilik ödülü 60 bin TL, ikincilik ödülü 40 bin TL, üçüncülük ödülü 30 bin TL olarak belirlendi. Ayrıca 3 eserin sahibine de 10’ar bin liralık mansiyon ödülü verilecek.


Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve şartname için: yarisma.nilufer.bel.tr

Comments


bottom of page