top of page

Rakamlarla 2021

2006 yılından bu yana bağımsız sanat yayıncılığı yapmakta olan Art Unlimited 2015 yılından bu yana Unlimited Publications çatısı altında yoluna birçok ek yayınla birlikte devam ediyor. Bu ek yayınların en önemlilerinden biri de 2016 yılında kurulan ve şu anda okumakta olduğunuz dijital mecramız unlimitedrag.com. Bu yılın rakamlarına bakarak dijital mecramızın etkileşimlerine ve etkinliklerimize dair bir değerlendirme yaptıkDijital mecralara kayan ilginin yoğunlaştığı bir yüzyılda her ne kadar basılı yayıncılıkla uğraşıyor olsanız da çevrimiçi olarak varlık göstermiyor olmanız pek çok ilgiliye ulaşamıyor olduğunuz anlamını taşıyor. Çünkü dillere de pelesenk olduğu üzere bir içerik dijital ortamda çok hızlı yayılıyor ve daha efektif şekillerde ilgililerin önüne düşüyor. Ancak dijital mecraların da uğraş verdikleri pek çok alan bulunuyor: algoritmalar, bot hesaplar, SEO...


2016 yılında dijital alanda da varlık göstermeye başlayan Unlimited, Her Güne Bir Yazı başlığıyla oluşturduğu ve hafta arası her sabah saat 10:00'da gönderilen newsletter sistemimizle 6 senede organik olarak 33.000 aboneye eriştik.


Unlimited ailesi olarak 2021 yılında hafta arası her sabah saat 10:00'da çoğunluğu İstanbul'da yaşayan ortalama 10.000 kişiye bir sanat yazısı okutmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


Dijital mecra yolculuğumuzda bu yıl içerisinde 2000. içeriğimizi yayınladık.


Bu 2000 adet içeriğin 478 tanesi sergi değerlendirmesi, röportaj, gösteri sanatları, kitap, müzik, pazar okuması ve haber kategorileri altında 62 farklı yazar tarafından üretildi ve 2021 yılında yayımlandı.


Bu yıl web sitemizde 250.000 oturuma ev sahipliği yaptık.


2021 yılında Art Unlimited için Çınar Eslek tarafından üretilen Ak-sayanlar isimli seri fiziki bir sergiye dönüştü. Sanat ile farklı disiplinleri bir araya getirmek üzere yola çıkan seri Mart ayında x-ist'te açılan aynı isimli sergide Kirkor Sahakoğlu&Tayfun Pirselimoğlu, Kemal Özen&Şebnem İşigüzel, Ferhat Özgür&Süreyyya Evren, Pınar Öğrenci&Fırat Demir iş birliğiyle, Ece Eldek&Emin Alper iş birliğiyle, Orhan Cem Çetin&Orhan Cem Çetin, Murat Palta&Gülfem Pamuk'ün ortak üretimlerini bir araya getirdi.


2016 yılından bu yana devam eden ve Nazlı Pektaş yürütücülüğünde toplam 24 sanatçı atölyesi ziyareti gerçekleştiren Sınırsız Ziyaretler bu yıl bir konuşma serisine dönüştü ve her ay W İstanbul'da yer alacak ve HorozART sponsorluğunda gerçekleşecek sohbetlerle 2022 yılında da devam edecek.


2021 yılında Unlimited sosyal medya hesaplarında Paris ve New York muhabirleri aracılığıyla İstanbul'dan sonra sanatseverlerin merak ettiği başka iki büyük şehirden sergileri aktarmaya başladı.

Paris Unlimited ve New York Unlimited isimli seriler Instagram hesabımız @unlimited_rag üzerinden takip edilebilir.


Unlimited yine 2021 yılında Başka Plan ismiyle sanat profesyonellerinin hayatlarından ve keyif aldıkları detaylardan ilham alarak onları daha yakından tanımayı hedefleyen yeni bir seriye başladı.

Başka Plan Instagram hesabımız @unlimited_rag üzerinden takip edilebilir.


2021 Instagram hesabımızdan 648 post ve 11 video yayınlayarak takipçi sayımızı 20.000'in üzerinde çıkardığımız yıl oldu.


Tasarımın "K" Hali başlığı altında Kale Tasarım ve Sanat Merkezi'yle ortaklaşa yürüttüğümüz buluşmalar serisi dijital olarak okurlarımıza aktarıldı ve bu yılın en çok takip edilen başlıkları arasına girdi.


Shulamit Bruckstein ile yürüttüğümüz ve çift dilli basılarak Avrupa'da da dağıtılan Çarşamba Topluluğu/Wednesday Society serimiz için Unlimited'a özel çizim yapan Thomas Hirschhorn vesilesiyle İsviçre Konsolosluğu Unlimited Ailesi adına özel bir davet düzenledi.


2021 yılını umutlarımızı yeşerterek bitirmek için bu çalışmayı hazırladık. Bu yolculukta bize destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. 

Unlimited Twitter hesabı: @unlimited_rag

Unlimited Instagram hesabı: @unlimited_rag


Comentários


bottom of page