top of page

Portiko

Yapı Kredi Galeri, sergi programının yanı sıra İstiklâl Caddesi’ne açılan ve Portiko olarak adlandırılan bina girişinde yeni bir kamusal programa başlıyor


YKKS


Sokak ve bina, kamusal alan ve kurum arasındaki eşikten beslenen Portiko Okumaları ve Performansları sanat, bilim, felsefe, psikoloji, antropoloji, ekonomi ve siyaset teorileri, edebiyat, şiir gibi disiplinleri içeriyor. İki ayrı odağı olan program günümüz performans sanatından örnekleri sokakla buluştururken bir yandan da sesli okumanın ve dikkatle dinlemenin ne anlama geldiğini sorguluyor. Performans sanatçıları özellikle mimari ve kamusal alanla ilişkilenen çalışmalarıyla Portiko’ya davet edilirken okuma programında sanatçı, yazar, şair, editör, araştırmacı ve kültür çalışanlarının kendi yazdıkları ya da onlara ilham veren metinler yer buluyor. Portiko Programı, okumanın performatif bir eylem olmasına işaret ederken metnin yorumlanmasına da fırsat tanıyor.


Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1945’ten bu yana devam eden yayıncılık geleneğiyle ilişkilenen okuma programı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapların, cogito, kitap-lık ve Sanat Dünyamız dergilerinin içeriklerinin de yer aldığı çok disiplinli bir yol izliyor. İstanbul’un çokdilli bir şehir olduğu göz önünde bulundurularak hazırlanan Portiko’da şehrin eski ya da yeni sakinlerinin izleyici olarak konuk edilmesi hedefleniyor. Portiko, Yapı Kredi Müze, Galeri, YKY Beyoğlu Kitabevi ziyaretçilerini ve caddenin kalabalığı arasındaki insanları gündelik koşuşturmaya kısa bir ara vermeye davet ediyor. Günde yüz binlerce kişinin geçtiği İstiklal Caddesi’nin hareketliliği ve öngörülemez dinamiği arasında sanata ve düşünceye daha çok alan açmaya çağıran bu program, bina mimarisi ve kamusal alanla ilişkiyi temel alıyor. Galeri ve müze dışındaki mekânları kullanan program, beden ve performans üzerinden farklı ses, dil ve düşünceleri bir araya getiriyor.

Yapı Kredi Galeri ekibi tarafından hazırlanan program Tarabya Kültür Akademisi’nin iş birliği ile Almanya’dan İstanbul’a misafir sanatçı programıyla gelen kültür çalışanlarını da ağırlayacak. Portiko, her ay iki kez Çarşamba günleri 18:00’de izleyicileri bekliyor.


Program küratörleri: Didem Yazıcı, Burcu Çimen Editör: Fisun Yalçınkaya Destekleyenler: Tarabya Kültür Akademisi Teknik: Aykut YılmazPortiko Okumaları


Eda Gecikmez, Fotoğraf: Deniz Koloğlu


Yapı Kredi Galeri, sergi programının yanı sıra sokak ve kurum arasındaki eşikte, binanın girişinde bulunan Portiko adlı mekânda yeni bir kamusal programa başlıyor. İlki 9 Ağustos Çarşamba 18:00’de gerçekleşecek Portiko Okumaları’nda sanatçı Eda Gecikmez yapıtlarına ilham olan ve sanatsal araştırmalarında referans verdiği Dünyanın Sonundaki Mantar: Kapitalizm Enkazlarında Yaşam İmkânı Üzerine isimli kitaptan seçtiği bölümleri okuyor. Amerikalı antropolog Anna Lowenhaupt Tsing’in yazdığı ve Yapı Kredi Yayınları’ndan bu ay çıkan kitap 21. yüzyılın antropoloji klasiklerinden biri.


“Uygarlığın temel ilkelerinin ötesine geçen gerçek hikâyeler anlatmanın yeni yollarını bulma vakti geldi. İnsan/Doğa ayrımından kurtulduğumuzda, tüm varlıklar yeniden hayat bulabilir, kadınlar ve erkekler dar görüşlü bir akılcılığın sınırlarına hapsolmaksızın kendilerini ifade edebilir."


Program küratörleri: Didem Yazıcı, Burcu Çimen Editör: Fisun Yalçınkaya

Comments


bottom of page