top of page

Pera Öğrenme'den 23 Nisan'da çevrimiçi etkinlik

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılında, müzenin dijital sergilerinden esinlenerek hazırladığı bir programı çocuklara sunuyor. Detayları 23 Nisan tarihinde Pera Müzesi'nin web sitesi üzerinden paylaşılacak olan program, sanatı farklı yönleriyle, eğlenceli oyunlar eşliğinde deneyimlemeyi, hayal kurdurmayı, düşündürmeyi ve hareket ettirmeyi hedefliyor


İllüstrasyon: İpek Kay


Pera Öğrenme, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılı kapsamında 4-6, 7-9 ve10-12 yaş gruplarına yönelik özel bir program hazırladı. Pera Müzesi’nin dijital sergilerinden hareketle oluşturulan programda canavarları yenen ressamlar, sihirli ilginç meyveler, hayali bir müzede canlanan heykeller, fincan ve kupalardan yayılan neşeli ritimler, hip-hop eşliğinde çılgın danslar, çocukların 23 Nisan’ı evde,ebeveynleri ile etkileşim içinde, neşeyle kutlamalarını amaçlıyor. Etkinlikler, her evde kolaylıkla bulunabilen basit malzemeleri farklı formlar ve amaçlarla biraraya getirerek yaratıcılığa alan açarken, mekânı da eğlenceye dönüştürüyor.


Google Arts and Culture sanat platformu üzerinden ziyaret edilebilen Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar ve Duvarların Dili: Graffiti / Sokak Sanatı sergilerinde yer alan eserlerden ilhamla hazırlanan 100. yıl programı kapsamında, Pera Müzesi’nin koleksiyon sergisi Kahve Molası'ndan hareketle, 4-6 yaş grubuna yönelik düzenlenen Ritmini Bul ve Sihirli Meyveni Yarat atölyelerinde çocuklar, Etiyopyalılar tarafından "sihirli meyve" olarak adlandırılan kahvenin üretim süreci, içeceğe dönüşmesi ve sunumu ile ilgili bilgi edindikten sonra, renkli kalemlerle kendi sihirli meyvelerini çizerek, fincan ve kupalarla özgür ritimler oluşturuyorlar. 7-9 yaş grubuna yönelik Fincanının Nesi Var? adlı oyunda ise evdeki farklı boyut ve şekillerde fincanlar bir araya getirildikten sonra, ebe olan oyuncu, bunlardan birini seçerek diğer oyuncuların sorduğu sorulara göre onlara ipuçları veriyor. Oyunda kullanılacak fincanlar, Kahve Molası sergisinde yer alan eserlerden de seçilebiliyor. 10-12 yaş grubuna yönelik Origamiden Fincan Tasarımı etkinliğinde ise çocuklar, katlama adımlarını takip ederek bir dosya kağıdını Kahve Molası sergisindeki eserler gibi kulpsuz bir fincana dönüştürdükten sonra, bu tasarımı kendi zevlerine göre boyayıp kişiselleştirebiliyorlar.


Duvarların Dili sergisinden esinlenilerek 4-6 yaş grubuna yönelik hazırlanan Ev Dedektifi oyununda da, çocuklar ellerine veya ufak bir kağıda çizdikleri desene en çok benzeyen şekli bulmak üzere evin farklı köşelerini keşfe çıkıyor. 7-9 yaş grubu için tasarlanan Bedenin Harfleri etkinliği, çocukları, sevdikleri bir müzik eşliğinde hareket ederken, bedenleri ile yazı yazmaya ve ortaya çıkan görüntüyü deneyimlemeye çağırıyor. Tüm aile bireylerinin katılabileceği, 10-12 yaş grubuna yönelik Parça Parça Hareket ve Dans!'ta ise çocuklar, hip-hop müziği eşliğinde oyun oynarken aynı zamanda bir dans koreografisi de yaratabiliyorlar.


Pera Müzesi Öğrenme Programları'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılında çevrimiçi olarak hazırlamış olduğu etkinlik programının detaylarını Pera Müzesi'nin web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.Comments


bottom of page