top of page

Okul Tıraşı filmi, Berlinale’de


Yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi Okul Tıraşı, bu yıl iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’ne (Berlinale) Türkiye’den seçilen tek yapım oldu. Festivalin, dünya sinemasından örneklerin yer aldığı Panorama bölümüne seçilen film, Panorama Seyirci Ödülü de dahil olmak üzere farklı ödüller için yarışıyorYönetmen Ferit Karahan’ın ikinci uzun metraj filmi olan ve yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı, Berlinale’nin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışıyor. Koordinatörlüğünü Michael Stütz’ün üstlendiği Panorama, uluslararası çağdaş sinemanın nabzını tutarken yenilikçi, cüretkar ve alışılmadık örneklere yer veriyor.


Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler düzenleniyor. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı bu programın sonunda ise ödül kazananlar açıklanıyor. Festivalin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan Yaz Özel programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini buluyor.


Festival kapsamında ilk kez 1 Mart Pazartesi günü gösterimi yapılan Okul Tıraşı, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesini anlatıyor. Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı film, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.


Asteros Film yapımı Okul Tıraşı, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin ardından tüm dünyada festival yolculuğuna devam edecek.

Comments


bottom of page