top of page

Neler yapılıyor?

6 Şubat’ta merkezi Kahramanmaraş olmak üzere Türkiye’nin 10 ili ve Suriye’yi büyük bir yıkıma uğratan depremin ardından ilan edilen milli yas döneminde sanat alanında yapılan çalışmaları paylaşıyoruz


Hazırlayan: Gizem Baykal


Ateş Alpar - Hatay, Türkiye, Şubat 2023


🔺İhtiyaç Haritası ile iş birliği içerisinde olan DasDas ve Salon İKSV, malzeme toplama merkezi olarak kullanıma açıldı.


İhtiyaç haritası nedir?


İhtiyaç Haritası ihtiyaç sahiplerini, destek olmak isteyen birey, kurum ve kuruluşlarla buluşturan kâr amacı gütmeyen, sosyal bir kooperatif olarak 2015 yılında kuruldu. Kanıtlanmış harita teknolojisi ve toplum tabanlı doğrulama işlevi aracılığıyla eğitim, sağlık, kültür-sanat gibi alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı kolaylaştırıyor.


www.ihtiyacharitasi.org, doğrulanmış gerçek ihtiyaçları destekliyor, mekâna ve türüne göre arzu ettiğiniz ihtiyaçları filtreliyor, destek olmak isteyen benzer düşüncedeki kişilerle imece kültürü ile kolektif bir hareket yaratıyor, arka sokağınızdaki, mahallenizdeki ihtiyaçlardan haberdar olmanızı sağlıyor.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için deprem bölgesine çok iyi bir koordinasyonla destek sağlayan İhtiyaç Haritası ekibine ulaştıklarını ifade etti. DasDas’ın da bu sırada İhtiyaç Haritası’yla çalıştığını ifade eden Gürer Oymak, Şişhane’de yer alan Salon İKSV’yi İhtiyaç Haritası adına kullanıma açtıklarını ve İKSV’nin iletişim kanallarından duyurulduğunu söyledi. Salon İKSV’de İhtiyaç Haritası’nın belirlediği listeye uygun şekilde toplanan malzemeler her gün İKSV ekibi tarafından tasnif edilerek DasDas’ın Ataşehir’deki merkezinden yola çıkan tırlara transfer edilerek Hatay Expo aracılığıyla ihtiyaç sahibi şehirlere dağıtıldı.


Yeşim Gürer Oymak, İKSV’nin uzun vadede deprem bölgesine yönelik daha kapsamlı çalışmaları olacağını, temel ihtiyaçların karşılanması ardından deprem bölgesinde özellikle gençlere yönelik projeler yürütmek, bölgedeki sanatçılar ve kültür-sanat kurumları için fonlar yaratılmasına aracı olmak istediklerini belirtti. Bu projeleri gerçekleştirirken bölgedeki kültür kurumlarla işbirliği hâlinde ve kültür sanat sektörünün diğer paydaşları ile birlikte, uzun vadeli çalışmalar olarak kurgulayacaklarını söyledi.


İKSV, deprem bölgelerine orta ve uzun vadeli desteği teşvik etmek adına çeşitli projeler geliştiriyor. Bunlardan biri olan ve 18 Mart’taki Tamino konseri de dâhil olmak üzere 2023 bütçesinden ayrılacak kaynakla oluşturulan İKSV Enstrüman Destek Fonu, deprem felaketinden etkilenen müzik öğrencilerine ve eğitmenlerine enstrüman desteği amacıyla kullanılacak. Başvurular 28 Şubat-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Fon, Pozitif Müzik katkılarıyla, proje ise doremusic ve Zuhal Müzik işbirliğiyle hayata geçirilecek. İKSV’nin 2018 yılından bu yana tiyatro alanındaki üretimi desteklemek amacıyla düzenlediği Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, bu yıl deprem bölgesini merkezina alacak. Bu ödülle, bölgedeki tiyatro toplulukları, yazarlar, yönetmenler ve oyunculara toplam 300.000 TL tutarında destek sağlamak amacıyla kullanılacak.


İstanbul Bienali, Limited Editions projesiyle ek kaynak oluşturacak. Daha önce İstanbul Bienali’ne katılmış sanatçıların özel olarak ürettiği eserlerin sınırlı sayıdaki baskıları, önümüzdeki günlerde, geliri deprem bölgesinde kullanılmak üzere özel bir müzayedede sunulacak.


İKSV’nin kültür politikaları çalışmaları kapsamında gerçekleşecek bu yıl kültür, diyalog ve destek programları içeren, üç yıl sürecek Avrupa Birliği projesinde Türkiye genelinde kültür-sanat alanında faaliyet gösteren STK’ların yerel yönetimlerle beraber, deprem bölgesinin ihtiyaçlarına yönelik projeler üretmeleri teşvik edilecek ve bu projelere hibe desteği sağlanacak. Projeyle ilgili ayrıntılar 10 Mart’ta duyurulacak.


İKSV ayrıca uzun vadede yardımların devam etmesi adına İstanbul’dan farklı kültür kurumlarıyla birlikte sonbaharda deprem bölgesindeki ihtiyaçlara destek olmak amacıyla bir yardım konseri düzenlemenin de gündemlerinde olduğunu duyurdu.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 1973’te kâr amacı gütmeyen bir kültür kültür kurumu olarak İstanbul’un kültür-sanat yaşamını zenginleştiren çalışmalar yürütüyor. Düzenli olarak gerçekleştirdiği etkinlikler; İstanbul Müzik, Film, Tiyatro ve Caz Festivalleri, İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali, Leyla Gencer Şan Yarışması ve Filmekimi olan vakfın Nejat Eczacıbaşı Binası’nda yer alan Salon İKSV’de ise farklı disiplinlerdeki etkinliklere ev sahipliği yapıyor. www.iksv.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺DasDas, İhtiyaç Haritası ve Zorlu PSM depreme karşı dayanışma ve birlikteliği sahneye taşımak için bir araya geliyor.


Zorlu PSM, depremden etkilenenlere katkıda bulunmak amacıyla 30 Mart tarihinde Zorlu PSM sahnesinde üç kurum ortaklığında Dayanışma Sahnesi etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Fiziksel olarak oturmalı düzende gerçekleşecek etkinliğin biletlerini passo.com.tr’den alınabilir. Dayanışma Sahnesi’nden elde edilen tüm gelir, deprem bölgesindeki eğitim materyalleri ve eğitimle ilgili oluşacak ihtiyaçların karşılanması için İhtiyaç Haritası’na aktarılacak.


🔺DasDas, 20 Şubat’tan ay sonuna dek oyunların depremzedelere destek için oynanacağını açıkladı.


Bu oyunlar; Şimdi, Dünya Yerinden Oynar, Deli Bayramı, Biri ve Birisi, Usta Çırak Masalı, Zengin Mutfağı, Feramuz Pis ve Bir İhtimal Daha Var. DasDas, 2017 yılında bir bir kültür sanat merkezi olarak kuruldu. Restoran, tiyatro salonu, atölye sahnesi ve konser salonu ile aynı zamanda paylaşım ve üretime dayalı yaşam alanı olan www.dasdas.com.tr, mahalli projelerden geniş ölçekli kültürel faaliyetlere mekânında yer veriyor.


🔺Depremden etkilenmiş bir seks işçisi, LGBTQİA+ öznesi ya da yakınları için Lubunya Deprem Dayanışması kuruldu.


Deprem sonrası ihtiyaçların belirlenmesi ve lubunya dayanışmasının imkânlarının paylaştırılması adına bir form oluşturuldu. Ayrıca dayanışmaya destek vermek için bir bağış kampanyası bulunuyor. Lubunya Deprem Dayanışması @lubunyadeprem Instagram hesabı üzerinden takip etmek ve iletişime geçmek mümkün. Destek içinse linktr.ee/lubunyadeprem adresine ulaşılabilir.


🔺Kaf Komün, Kahramanmaraş Sümer Mahallesi’nde tamamen gönüllülük esasıyla çocuk atölyeleri, mutfak, oyun alanı, açıkhava sineması ve yetişkinler için sosyal alanlar oluşturuyor.


@kaf.komun Instagram hesabı üzerinden takip etmek ve iletişime geçmek mümkün.


🔺Protocinema, Türkiye ve Suriye’de yaşanmış olan deprem için yardım çağrısında bulundu.


Protocinema, bağışların STK’lara ve deprem dayanışmalarına (Research Institute of Turkey (RIT), Turkish Philanthrophy Funds, LGBTIQA+ Deprem Dayanışması, Doctors Without Borders, The White Helmets) yapılabileceğinin bilgisini verdi.


Mari Spirito tarafından 2011’de kurulan bir sanat kuruluşu olan Protocinema, dünyanın farklı yerlerinde, mekâna duyarlı sergiler düzenlemektedir. Amacı kültürlerarası diyaloğu eşit düzeyde desteklemek olan Protocinema, sergiler, sipariş eserler, kamu programları, yayınlar ve mentorluk programları aracılığıyla bölgeler arasındaki farklılıkların anlaşılmasına yönelik çalışarak empatiyi savunuyor. www.protocinema.org üzerinden programlar incelenebilir.


Ateş Alpar - Hatay, Türkiye, Şubat 2023


🔺Kundura Sinema & Sahne, Mart’ta Kundura Sahne’de gerçekleşecek Rimini Protokoll oyunu CONFERENCE OF THE ABSENT ve Nisan’da Kundura Sinema’da yapılacak PAZAR SİNEMA KULÜBÜ gösterimlerinden elde edilecek tüm geliri deprem bölgesine destek için göndereceklerini duyurdu.


Kundura Sinema & Sahne, Beykoz Kundura bünyesinde 2004 yılında faaliyetlerine başladı. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden bir fabrikanın dönüştürülmesiyle yaratılan www.beykozkundura.com, kültür, düşünce ve sanatta yeni buluşma alanları ve üretim olanakları sunuyor. Kundura Sinema & Sahne’ye @kundurasinemasahne Instagram hesabından ulaşmak mümkün.


🔺Tiyatro Kooperatifi, ortağı olan 76 özel tiyatronun işbirliğiyle oyun gelirlerini Afet Platformu’nda yer alan STK’lar ile paylaşacağını duyurdu.


#SahnedenDayanışma ile maddi desteğin yanında insanlara dokunarak manevi anlamda da destek vereceklerini ifade eden Kooperatif, depremzedelere destek olan seyircileri oyunlarında misafir edeceğini açıkladı.


Tiyatro Kooperatifi; özel tiyatroların sanatsal üretimleri yanında ekonomik, hukuki, sosyal ve akademik alanlarda bileşenlerimizin kapasitesini geliştirmek için rehberlik sağlıyor.

Bu anlamda projeler, kampanyalar, eğitim, webinar, seminer ve çalıştaylar düzenliyor. tiyatrokooperatifi.org, aynı zamanda ulusal ve uluslararası kültür kurumları, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, akademi ve benzeri yapılarla iş birlikleri yapıyor.


🔺Devlet Tiyatroları Genel Müdürü tarafından Malatya’daki çocuklar için Kamyon Tiyatro etkinliği gerçekleştirildi.


İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olan, Gökçe Kurt Elitez’in uyarladığı ve Elif Erdal’ın süpervizörlüğünü yaptığı Masal Yolu, 17,18,19 Şubat tarihlerinde; Van Devlet Tiyatrosu yapımı, Gül Urgan Yıldız’ın süpervizörlüğünü gerçekleştirdiği Ağacın Kalbi ise 21-25 Şubat tarihlerinde sahnelendi.


🔺Tiyatro Hemhâl, 28 Şubat’ta Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda oynanacak Yusuf Umut oyunundan gelen geliri depremzedeler ile dayanışma için, 26 Mart günü Ses Tiyatrosu’nda oynanacak Sevgili Arsız Ölüm Dirmit’in gelirleri depremzede çocuklar, kadınlar için çalışmalar yürüten derneklerle ve gene alanda çalışan STK’lar ile dayanışarak paylaşmayı planladıklarını açıkladı.


Ayrıca uzun vadede depremzedelere yardım sağlamak amacıyla da tüm oyunlarından gelen gelirlerin bir bölümünü bağışlayacaklarını duyurdu. 2018’de profesyonel bir tiyatro topluluğu olarak kurulan Tiyatro Hemhâl , çalışmalarını uzun araştırmalar sonucunda varolan metinleri yeniden yazarak veya sanatsal yönlerini öne çıkararak oluşturdukları özgün sahne metinlerini seyirciye sunuyor.


🔺Huma Kabakçı’nın kurduğu Open Space Contemporary, açık artırma ile bir deprem yardım kampanyası oluşturdu.

Ardan Özmenoğlu, 35 sanatçının bu kampanyaya katıldığını, 30’unun resminin ise bağış olarak aktarıldığını ifade etti. Bu kampanya sonunda elde edilen gelir STK’lara (Charities Aid Foundation, British Red Cross, AKUT ve Ahbap) bağışlanacak.


Huma Kabakcı tarafından kurulan Open Space Contemporary, deneysel inisiyatifler ve yaratıcı komisyonlar oluşturulan platformdur. www.openspacecontemporary.com, sanatçılardan küratörlere ve yazarlara kadar çeşitli disiplinlere sahip uygulayıcıların çalışmalarını vurgulamak ve desteklemek için güncel kritik sorunlara yönelik dijital ve fiziksel multidisipliner projeler üretiyor.


🔺Contemporary Istanbul Vakfı (CİF), sanat galerileriyle bir çağrı yayınlayarak deprem için yardım topladı.


Vakıf, bu yardımlarda önceliğin kadın ve çocuklarda olacağını açıkladı.


Contemporary İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı (CIF), sanatın gelişmesine ve yayılmasına destek olmayı, paylaşımcı ve katılımcı bir yaklaşımla geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor. ciacef.org, sürdürülebilir kaynakları ihtiyaca göre doğru kullanan, yereli besleyen, geleceğe yatırım yapan bir sistem oluşturmayı hedefliyor. Eğitim, araştırma, sergi, yayın, konuşma ve misafirhane başlıkları altındaki etkinliklerin hayata geçmesi için yerel ve uluslararası kurumlarla iş birlikleri öngörülüyor.


🔺Doğançay Müzesi, The Art of the Industrialized World kursu kapsamında yapacağı son iki buluşmanın tarihlerini değiştirdi.


Müze, 23 Şubat ve 9 mart 2023’te Öykü Özer’in moderatörlüğünde ve sanat tarihçisi Francesco Cisternino’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek kursun gelirini deprem için çalışmalarını sürdüren STK’lara (AKUT ve Ahbap) bağışlayacağını bildirdi.


Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan ve 2004’te kurulan Doğançay Müzesi’nde, Burhan Doğançay’ın eserlerinden küçük bir retrospektif ve Adil Doğançay’ın eserleri sergileniyor. Sanatçının müzede yer alan eserleri, onun erken dönem figüratif resimlerinden başlayıp, kent duvarlarından ilham alan işlerine ve fotoğraflarına uzanan elli yıllık sanatsal gelişimini kapsıyor. www.dogancaymuseum.org adresinden müze hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, çocukları ve gençleri sanatla buluşturarak manevi destek sağlamak adına okullar açılana kadar Pazartesi hariç her gün Birlikte❤️ çocuk sanat atölyelerini ücretsiz olarak yapmaya karar verdiklerini duyurdu.


Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Yüksel Erimtan’ın koleksiyonunda bulunan Roma, Urartu, Hitit ve Bizans dönemlerine ait objelerden oluşan birçok değerli eserin yenilikçi tekniklerle sergilendiği, arkeolojinin yanı sıra sanatın her dalına ve çağdaş müzecilik bilinciyle oluşturulan disiplinler arası etkinliklere yer veren bir kültür kurumudur. erimtanmuseum.org adresinden müze hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


Ateş Alpar - Hatay, Türkiye, Şubat 2023


🔺Mordem Sanat, Diyarbakır’da depremden etkilenen çocuklar için çocuk sanat atölyeleri düzenleyeceğini duyurdu.


14 Şubat günü başlayacak ilk atölyenin içeriği kukla yapımı olacak. Mordem Sanat, Barış Işık ve Savaş Işık tarafından Diyarbakır’da kuruldu. Başta tiyatro olmak sanatın farklı alanlarında kurslar veriyor. Mordem Sanat’ın kurucuları, burayı sahne sanatları eğitimi veren bir kurum olmanın yanı sıra, bir araştırma laboratuvarı olarak da görüyor. @mordemsanat Instagram hesabından ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Performistanbul, öncelikle çocuklar olmak üzere depremden etkilenenler için iyileştirici atölyeleri çadır kentlerde hayata geçirmek ve bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda organize olmak adına çalıştıklarını duyurdu.


www.performistanbul.org, bunun yanında psikologlar ve pedagoglar eşliğinde ve performans sanatçılarıyla beraber içerik oluşturacaklarını açıkladı. Uluslararası performans sanatı platformu olarak 2016’da kurulan Performistanbul, performans sanatçılarını tek bir çatı altında birleştirmek, projelerle buluşturmak, üretimlerini desteklemek amacıyla çalışmalar yapıyor. Türkiye’deki ilk Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı meydana getiren zengin bir arşivi de bünyesinde barındırıyor.


🔺Bant Mag. ve Bina, müzik, güzel sanatlar, sinema ve edebiyat dünyasından isimleri bir araya getirerek depremden etkilenenler için 25 Şubat tarihinden dayanışma pazarı düzenliyor.


Bant Mag. Havuz/Bina sergi ve etkinlik katlarında ikinci el ürünler ve sanat eserlerinden elde edilen gelirler, Rengarenk Umutlar Derneği ve Konuşmamız Gerek Derneği’ne aktarılacak.


2004’te kurulan Bant Mag., müzik, sinema, sanat alanlarında dijital ve basılı yayın yapıyor. Kadıköy’deki etkinlik mekânı Bant Mag. Havuz ise Bant Mag.’in kurguladığı programların yanında farklı mekânlarla iş birlikleri yapıyor. bantmag.com adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺KargART, 5 Şubat günü gerçekleştireceği M4NM Dayanışma Etkinliği’nden gelecek olan tüm geliri depremzedeler ile dayanışma amacıyla kullanılacağını duyurdu.


Etkinlikte KargArt’ta Ağaçkakan, Oldeaf, Rinxlaya, Vaa, Çiğ, Parya, KargaKabin’de ise Afgan, Monowi olacak. KargART, Karga Bar’ın en üst katında bulunan plastik sanatlardan, müziğe, sahne sanatlarından, gösterim ve söyleşilere yer veren ve bağımsız etkinliklerin düzenleyen bir alan olarak tasarlandı. @kargakadıkoy Instagram hesabından ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Frankeştayn Kitabevi - Book & Coffee, belli yaş gruplarının ihtiyaçlarını karşılamak ve Maraş’ta yurtlara yerleştirilen çocuklar için oyuncak topluyor.


Frankeştayn Kitabevi - Book & Coffee, 2022 yılında Beyoğlu’nda bağımsız bir kitabevi olarak kuruldu. Kitabevi, hiçbir yayınevine bağlı olmadan özellikle toplumsal cinsiyet ve feminizm odaklı kitaplardan oluşan seçkiye okuyucunun karşısına çıkıyor. Ayrıca Türkiye ve dünya edebiyat çevrelerinde ses getiren, siyaset tarihi, kadın çalışmaları, sanat tarihi kitaplarına da kitaplığında yer veriyor. @frankestaynkitabevi Instagram hesabından ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Multidisipliner bir yaratıcı stüdyo olan Onagöre, Mart ayının ilk iki haftasında gerçekleşecek satış gelirlerini feminist, queer ve ekolojik mikro kolektifleri desteklemek amacıyla kullanacak.


1999 Gölcük ve 1999 Düzce depremlerinden sonra depremzede çocuklara sosyal ve psikolojik yardım sağlayan çocuk atölye çalışmasının ürünlerinden biri olan "Depremden Sonra" Çocuk Fotoğrafçıları Atölyesi (2000) adlı belgesel fotoğraf çalışmalarından oluşan katalog, depreme yardım amacıyla satışa sunuldu. 2005 yılında yayıncılık, arşivleme, organizasyonel destek, editoryal danışmanlık ve tasarım hizmetlerini bünyesinde barındıran multidisipliner atölye olarak açılan Onagöre, çeşitlendirilmiş odak çevresinde geniş bir sosyal ağ yaratarak alternatif ekonomik yaklaşımlar için zemin oluşturuyor. onagore.com, sanatçılarla yenilikçi yaklaşımları destekliyor ve buradan gelen gelirleri genç ve gelecek vaat eden sanatçılar için kullanıyor.


🔺EKAV Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV), afet bölgesine ve bölgedeki bursiyerlerine desteklerini devam ettirdiklerini duyurdu.


Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) , 23 Kasım 1991’de sanatı toplumun her kesimine ulaştırmak, geleceğin genç sanatçılarına destek vermek amacıyla kuruldu. Ekavart Gallery, EKAV Vakfına bağlı olan Ekavart Gallery’nin etkinliklerinden elde edilen gelirler, sanat dalında eğitim gören bursiyerlere aktarılarak, geleceğin sanatçılarına destek veriyor. www.ekav.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Baksı Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Baksı Müzesi’nin kurucusu Hüsamettin Koçan, deprem için destekle ilgili bazı projelerin Baksı Müzesi Yönetim Kurulu’nun gündeminde olduğunu ifade etti.


Bu anlamda var olan Yaz Akademisi projesini 10 ile yayarak sanat çalışmaları gerçekleştirmenin ve bu bölgelerdeki yetenekli olan çocuklara alan açacak etkinlikler yapmanın planları dahilinde olduğunu bildirdi. Baksı Müzesi, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında veren, sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan müzedir. Müze, 2005 yılında kurulan Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın ve aynı zamanda müzenin kurucusu olan sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından 2010 yılında açıldı. baksi.org sitesinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Sanatçı Elif Saydam, Kunstverein in Hamburg’da, deprem mağdurlarına destek olmak adına iki eserini ( Lunch (neighbors), 2022 ve Staatsbibliothek (Stabi), Potsdamer Platz, 2022) açık artırmaya sundu.


23 Şubat’ta gerçekleşen müzayededen elde edilen gelir Ahbap, Molham, Heyva Sor A Kurdistane ve LGBTIQA+ Deprem Dayanışması’na gönderilecek.


🔺Sanatçı Vahap Aydoğan, çocukların özellikle okulların da olmamasından dolayı deprem ortamından daha fazla etkilendiğini ifade ederek Urfa’da 3-6 yaş grubu anasınıfı için bir ekip kurulduğunu, Hatay Altınözü’nde de daha farklı bir çalışma yaptığını ifade etti.


🔺Küratör Denizhan Özer, depreme yardım için bir sergi projesi geliştirdiğini açıkladı.


Don’t me Alone sergisine Artkolik’in kurucusu Nazlı Keçili ile Beşiktaş Belediyesi’nin destek verdiğini ifade eden Özer, ayrıca UPSD, IMOGA, AICA, Akademililer Sanat Merkezi, Devrim Erbil Müzesi gibi kurumlarla iletişime geçtiğini söyledi. Don’t Me Alone sergisini 28 Şubat 2023’te Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirme düşüncesinde olduğunu ifade eden Özer, bu projenin uzun bir süreye yayılacağını söyledi.


Sanatçı Refik Anadol, Kripto cüzdan ile depreme yardım kampanyası başlattı.


Bu bağışları STK olan Ahbap’a bağışladı. Anadol, 100 öğrenciye sanat, tasarım ve teknoloji alanında burs verme projesinin gündeminde olduğunu söyledi.


🔺1-5 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Art Dubai, fuarın 16. edisyonu için çevrim içi satılan bilet gelirinin yüzde 50’sini Türkiye’de ve Suriye’de deprem felaketinden etkilenenlere bağışlayacağını duyurdu.


Art Dubai, 2007’de kurulan ve her Mart ayında Dubai’de düzenlenen önde gelen uluslararası bir sanat fuarıdır. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’dan katılımı teşvik eden www.artdubai.ae , bölgenin zengin kültürel mirası ve çağdaş sanat uygulamalarını görünür kılmayı amaçlıyor.


🔺Küresel olarak faaliyet gösteren bir kuruluş olan International Biennial Association (IBA), deprem için destek ve yardım sağlayabileceklerini duyurdu.


Etkilenen bölgede ve çevresinde bulunan üyelerinin ve destekçilerinin kurtarma çabalarını desteklediklerini açıkladı. International Biennial Association (IBA), bienaller ve trienaller gibi dönemsel sanat etkinliklerini planlayan ve düzenleyen kurumlar ve profesyonellerin yanında sanatçılar, araştırmacılar ve ilgili diğer kişiler için gerekli bilgi ve bilgileri oluşturmak, araştırmak amacıyla bir platform olarak oluşturulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sanat derneğidir. www.biennialassociation.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


Modern ve çağdaş sanat müzesi uzmanlarından oluşan küresel bir kuruluş olan International Committee for Museums and Collections of Modern Art (CIMAM), Türkiye ve Suriye’de yaşanmış depremlere destek için STK’lara ve kurumlara (AFAD, Ahbap, Turkish Philanthrophy Funds, İhtiyaç Haritası, AKUT, Sanatla Dayanışma, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Afet Platformu, Pati Koruyucuları Derneği, Angels Farm Sanctuary, Union of Medical Care and Relief Organization (UOSSM), Syrian American Medical Society (SAMS Foundation), The White Helmets, Oxfam İnternational, International Blue Crescent) bağış yapılması çağrısında bulundu.


1962’de kurulan CİMAM, dünya çapında farklı gelişim aşamalarındaki sanat kurumları ve bireyler arasında tartışma yaratarak ve işbirliğini teşvik ederek modern ve çağdaş müzelerin değişen ihtiyaçlarına yanıt vermeyi amaçlıyor. www.cimam.org, modern ve çağdaş sanat alanında küresel bir müzeler ve müze profesyonelleri ağı oluşturmak ve endişe duyulan konularda liderlik rolü üstlenmektedir.


🔺L’Internationale Online, yakın iş birliğinde oldukları Salt ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi.


Bununla birlikte çeşitli STK’lara (AKUT, Ahbap, Turkey Mozaik Foundation- Kahramanmaras Earthquake Emergency Relief Fund, DP Turkey & Syria Earthquake Recovery Fund, Turkish Philanthropy Funds - Earthquake Relief Fund, İhtiyaç Haritası, Afet Platformu’ndaki kuruluşlar, hayatadestek (supporttolife), Molham Team, Syrian American Medical Society ve The White Helmets) destek için çağrı yaptı.


L’Internationale Online, konfederasyon için ortak araştırma, tartışma ve iletişim platformu olmasının yanında üye kurumların koleksiyonları ve arşivlerindeki konfederasyon çalışmalarından alınan sipariş metinlerinin, araştırma ve sanatsal projelerin, çevrimiçi küratöryel projelerin ve sergilerin yayınlanacağı bir alandır. www.internationaleonline.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün. Destek çağrısı ise @internationale_online Instagram hesabından gerçekleştirildi.


Hollanda merkezli Türkiye’den bir grup sanatçı ve kültür çalışanlarının bir araya geldiği bir dayanışma grubu olan Artist in Solidarity Netherlands, Hollanda’da uluslararası sanatçı topluluklarını örgütleyerek Türkiye ve Suriye’de sahada çalışan yerel kuruluşları ve girişimleri desteklemek ve fon toplamak amacıyla kuruldu. @artistsinsolidarity_nl Instagram hesabından ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


Müzayedeler ve galerilerin ortaklığı sonucu depreme destek olmak adına müzayedeler yapılıyor.


Kültür sanat alanlarının işbirliğine dayalı projelerden biri de DEPO Müzayede’de gerçekleşti. 20 Şubat 2023’te Instagram’dan canlı olarak yapılacak depreme destek müzayedesinin işbirlikçileri ise ARES Antik Müzayede, Sancak Müzayede, Aysal Müzayede, İstanbul Antik Sanat, Nefs Müzayede, Galeri Fe, DG Art Project, Hattusha Art, Galeri Art Get, Antika Kadıköy Mezat Evi, BLC Halı, Sultan Müzayede, Sanat Mezat, Artium Modern, AE Sanat, Binevi Galeri, bOArt Gallery & Collectables.


Bunun yanında Istanbul Concept Gallery, Art Melek ve Galata Sanat, Phebus Müzayede, Gala Müzayede Evi, Cahide Müzayede gibi müzayede evleri de bir müzayedelerin tüm gelirlerini depreme destek için bağışlayacaklarını açıkladı.


ISTANBUL’74 tarafından Utöpia’nın ortak küratörlüğünde ve NOMAD işbirliğiyle gerçekleşen Flags for Future adlı sürdürülebilir sanat projesinin ikinci edisyonu, 23-26 Şubat arasında NOMAD St. Moritz - Grace La Margna’nın 2. katında ve shop.istanbul74.com adresinde çevrimiçi olarak sergileniyor. Plastik atıklara dikkat çeken sınırlı sayıda sanatçı bayraklarının yer aldığı projeden elde edilen gelir, depreme destek için kullanılacak.


2009’da İstanbul’da kurulan ISTANBUL’74, İstanbul ve küresel kültür sahnesi arasında sanatsal ilişkileri geliştirmek adına multidisipliner kültür sanat platformu olarak kuruldu. istanbul74.com, önde gelen sanat kurumlarıyla iş birliği yaparak köklü çağdaş sanatçılarla şehirler arasında yeni yollar oluşturmak için dünyanın dört bir yanında sergiler ve halka açık enstalasyonlar organize ediyor.


🔺Tosca Art Design, depremden etkilenen tüm canlılar için 10 Şubat itibariyle Ankara’da yaşayan sanatçıları yaptıkları çalışmalarla birlikte olmaya çağırdı.


Dayanışma Sergisi adı altında gerçekleşecek sergideki eserler, mekânda ve çevrimiçi olarak görülebilecek. Sergiden elde edilen gelirlerin tamamı Ahbap’a bağışlanacak. 2015’te Ankara’da kurulan Tosca Art Design, galeri, özgün baskı, serigrafi, plastik sanatlar alanında çalışmalar yürüten paylaşım odaklı alternatif ofis-atölye modeliyle çalışıyor. tosca.com.tr, kendi üretimlerinden oluşan eserlerin sergilenmesinin yanısıra farklı sanatçıların projelerini ve çalışmalarını sergileme ve satış imkânı bulabildikleri bir alan yaratıyor.


🔺Sosyal ve çevresel etki odaklı çalışmalar ve ortak kültürel üretimler gerçekleştiren Postane, Postane Kafe’nin haftalık gelirini Ahbap’a bağışladı.


Ayrıca Postane Cafe’nin aylık gelirinin %10’unu deprem bölgesindeki üreticilerimizle dayanışma için ayıracaklarını duyurdu. Postane daha adil ve yaşanabilir bir dünya için üretenleri, kültür mirasını koruyup yaşatanları, yenilikçi ve yaratıcı hikâyeleri dinlemeyi ve anlatmayı sevenleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu amaçla postane.co ‘da, sosyal ve çevresel etki odaklı çalışanlarla yurttaşlar arasındaki etkileşimi kolaylaştıran, değişim elçisi aktörlere kuluçka sağlayan, sosyal inovasyonu teşvik eden, nitelikli eğitim ve araştırmaya olanak veren mekânsal altyapılar yer alıyor.


🔺Barenboim-Said Akademisi öğrencileri tarafından, Pierre Boulez Saal iş birliğiyle Türkiye ve Suriye’deki büyük depremden etkilenenlere yardım amacıyla başlatılan bir konser serisi oluşturuldu.


“2Home” sloganıyla düzenlenecek konser serisi, 16, 17, 18 Şubat tarihlerinde Barenboim-Said Akademi’nin fuayesinde ücretsiz gerçekleşecek. 20 Şubat Pazartesi günü ise Pierre Boulez Saal’da daha büyük bir yardım konseri olacak. Programda hem Batı klasik müziğinin eserleri hem de Ortadoğu’dan, özellikle Türkiye ve Suriye’den besteler yer alacak. Daniel Barenboim ve Edward W. Said, genç Arap ve İsrailli müzisyenleri birleştirme misyonuyla 1999’da Almanya’nın Weimar kentinde West-Eastern Divan Orchestra’yı kurdu. Bu orkestranın ruhunun ve misyonunun bir devamı olarak 2015’te kurulan Barenboim-Said Akademie, yeni nesil müzisyenler yetiştirme misyonunu sürdürüyor. www.barenboimsaid.de adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün.


🔺Pera Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek ve gün boyu sürecek olan Humanity in Exile: Conditions of the Artist and Intellectuals under Oppression adlı sempozyum, 21. yüzyılda her alanda devam eden savaşlar ve bunların getirdiği zorunlu göç ve sürgün olma halinin temel alarak, geçmişin iyi bir gelecek oluşturmak için nasıl kullanılabileceği üzerine tartışılacağı konuşmalardan oluşuyor.


Sempozyum, yakın zamanda gerçekleşen Türkiye ve Suriye depremlerinin yarattığı göç ve sürgün olma halinin ve bunların getirdiği dezavantajların da tekrar okunabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Konuşmacılar: Pınar Sönmez, Hasan Bülent Kahraman, Fırat Arapoğlu, Esra Yıldız, Polina Somochkina, Khayyam Zedana, Maryam Mazroeei, Sayed Davoud, Yulia Batyrova ve Marat Mukhametov, Bedri Baykam, Sibel Baykam.


🔺Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde Kadın Fotoğrafçılar Derneği tarafından düzenlenen Toplumsal Kriz Dönemlerinde Sanatın ve Kültürün Üstlendiği Sorumluluk adlı toplantı gerçekleşecek.


8 Mart günü herkese açık ve ücretsiz gerçekleşecek toplantıda konuşmacılar, tarihten bugüne toplumsal kriz dönemlerinde sanatçının ve sanat üretimlerinin nasıl şekillendiği üzerine düşünce ve yorumlar dile getirilecek. Konuşmacılar: Beral Madra, Esra Aliçavuşoğlu, Ezgi Bakçay, Handan Tunç, Müge İplikçi, Seçkin Tercan.


Comments


bottom of page