top of page

Nadar’ın büyük portreleri CerModern’de


Karikatürist, Yazar ve Gazeteci olarak da bilinen Fotoğraf Sanatçısı Gaspard-Felix Tournachon nam-ı diğer Nadar’ın portreleri 24 Ocak-21 Şubat 2018 tarihlerinde CerModern’de sanatseverlerle buluşuyor

Gaspard-Felix Tournachon

İkinci Fransız İmparatorluğunun en önemli portre fotoğrafçıları arasında yer alan Nadar, Baudelaire, Victor Hugo, Lamartine ve Delacroix gibi bir çok ünlü yazar ve düşünce adamını da kendine has tekniği ile ölümsüzleştirmiştir. Sergi, albümen kağıt üzerine kırka yakın arjentik fotoğraf baskısından oluşmaktadır. Sergi CerModern, Paris’deki Jeu de Paume ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilirken, sergi süresince fotoğraf sanatı üzerine konuşmalar da gerçekleştirilecektir.

Sara Bernhardt

Nadar’ın portreleri, bizlerin üzerinde, ünlü çağdaşlarıyla ilgili özellikle canlı bir izlenim bırakır. Her yüzde, kişinin en baskın özelliğini ortaya çıkarmayı başarır: Kesin çizgileri, derin ve nüfuz eden bakışlarıyla Baudelaire; güçlü ve hayallerle buğulanmış çehresiyle Delacroix; düşünceli ve ağır başlı Victor Hugo; Nadar’ın pek sevmediği ve bize zayıf, üzgün ve kurumuş bir kuş gibi gösterdiği Lamartine.

Victor Hugo

Fotoğrafçının yapıtı modeliyle sabırlı bir işbirliğinin ürünüdür. Tüm Paris’i tanıyan ve arkadaş canlısı olan Nadar, elverişli bir ortam yaratmayı, müşterilerine güven vermeyi ve kendilerine en uygun pozu doğal bir biçimde vermelerini sağlamayı biliyordu.

Baudelaire

Nadar, tüm kariyeri boyunca, önemli bir atmosfer yaratıcısıydı. Ona ait olan bu sanat, özellikle çağdaşlarını kendilerini oldukları gibi objektife bırakmalarını sağlamak söz konusu olduğunda etkili biçimde ortaya çıkıyordu. Bu yetenek yönetmeni, fotoğrafçı olarak insan gerçeğinin yalın bir biçimde en canlı yorumcusu olmayı başarmıştır. Sergi, albümen kağıt üzerine kırka yakın arjentik fotoğraf baskısından oluşmaktadır.

Edouard Manet

Sergi, Paris’deki Jeu de Paume tarafından, Mimari ve Miras Medyateği, Kültür ve İletişim Bakanlığı işbirliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi desteğiyle gerçekleşmektedir.

Comentários


bottom of page