top of page

Müzede Sahne’nin 2021 programı sona erdi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nin (SSM), Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla 17-22 Ağustos tarihleri arasında beşincisini gerçekleştirdiği açık hava etkinliği Müzede Sahne’nin 2021 programı sona erdi. “Şimdi ve Buradayız Aşkım!” temasıyla Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğinde gerçekleşen festivalde, oyunlar, okumalar, paneller, konser ve performanslardan oluşan 13 ayrı etkinlik izleyiciyle buluştu

Shakespeare’le Aşk ve Müzik oyunundan bir kare, Müzede Sahne 2021


Dünyanın geçirdiği zorlu süreçte çoğulculuğa, kapsayıcılığa, çok renkliliğe ve dayanışmaya odaklanan, her yıl bir tema etrafında gösteri sanatları alanındaki eserleri buluşturan ve o alanda eser üretimine destek veren, panellerle deneyimin aktarılmasını sağlayan ve bu anlamda da tek olma özelliğine sahip Müzede Sahne, 5. yılında müzenin farklı noktalarında gerçekleşen etkinliklerle yaklaşık 1.100 kişiyi ağırladı.

Müzede Sahne’nin ilk adımı 2016 yılında Kuzgun Acar’ın Kuşlar Soyut Kompozisyon isimli eserinin sergilenmesine paralel olarak gerçekleştirilen mask tiyatrosuyla atıldı. Bir gösteriyle başlayan Müzede Sahne zaman içinde gelişerek bir haftaya yayılan, aralarda konuşmaların, panellerin, performansların, oyun/şiir okumalarının, sahneye ait sergilerin, dinletilerin, kabarelerin olduğu kapsamlı bir gösteri sanatları festivaline dönüştü. Festival, her yıl gösteri sanatlarında sanatçı üretimlerinin yoğunlaştığı bir konuya odaklanarak kültürel değer üretimine alan açtı, müze mekânına “özgün” işleri de destekleyerek, müze mekânından sanatsal bir hafıza oluşturdu.


Solda: Ben ‘Sevgili Milena’ oyunundan bir kare, Müzede Sahne 2021

Sağda: Sesin Resmi oyunundan bir kare, Müzede Sahne 2021


Yalnızca genç sanatçılarla değil, Ayla Algan’la başlayarak, Zeliha Berksoy, Zuhal Olcay gibi isimlerle müzeye dair özel prodüksiyonların gerçekleşmesini sağlayan ve Genco Erkal başta olmak üzere bir çok saygıdeğer sanatçıyı ağırlayan Müzede Sahne, yüzlerce genç sanatçıya ve tiyatro oluşumuna destek verdi, onlarca sivil inisiyatife sahnesini açtı.

Müzede Sahne, önümüzdeki yıllarda da farklı temalarla izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

Comments


bottom of page