top of page

Me-nemen-Mory


Amsterdam’ın en eski mahallesi olan Jordaan, 17 Aralık'a kadar Suat Öğüt'ün The Future of the Me-nemen-Mory sergisine ev sahipliği yapıyor

☕️ 2 dakikalık okuma

The Future of the Me-nemen-Mory, 2019, Fotoğraf: Giovanni Giaretta

Suat Öğüt, Amsterdam’ın en eski mahallesi olan Jordaan’da Tuinstraat 87'de konumlanan sıradan bir mekanı sergi alanına dönüştürdüğü yeni projesi The Future of the Me-nemen-Mory ile bizi Amsterdam'ın saklı, sessiz ve unutulmuş yerlerini ortaya çıkarmaya davet ediyor. Öğüt, proje için seçtiği gizli kalmış binalarla, kentin son yüzyıldan günümüze devam eden gelişimini temel alırken, projedeki sınırlı alanlar ve ideolojik düşünceler, sokak hayatından gizlenen yerlerin yeniden görünürlüğüne teşvik ediyor. The Future of the Me-nemen-Mory bu tarihçeleri ve anıları açığa çıkararak Amsterdam'ın farklı bölgelerinde sıkışmış toplumları görünür kılıyor.

Çalışmasında, yemek eylemini sosyal bir metafor olarak kullanan Öğüt, toplumun farklı kesimlerini bir araya getirerek bir sosyal buluşma ortamı yaratırken, beyaz bir fonda kurgulanan mekan, sandalyeleri ve mekansal ortamı, kokuyu, yemek pişirme deneyimini mümkün kılarak farklı deneyim katmanları yaratmayı amaçlıyor. Kurulumun bileşenleri menemen üretim merkezi bizi Amsterdam'ın bu gizli kalmış eğitim merkezlerine bağlar. Sandalyeler hafızayı tetikler, tıpkı menemenin tadının geçmişi hatırlattığı gibi.

The Future of the Me-nemen-Mory, farklı coğrafi ve zaman dilimlerini de bir araya getiriyor. Öğüt, hem yerli hem de yerel olmayan bir ortamda geçmişi, şimdiyi ve geleceği mecazi ve kelime anlamıyla derlerken, daha önce menemen hafızası olmayan kendine özgü yeni bir alan yaratıyor. Elverişli bir zamanı ele geçirip yeni deneyimler ve anılar yaratıyor. Sergide Öğüt, videoların, halıların, masaların, sandalyelerin ve yemeklerin katkısıyla yerleştirmesinde binaların mimari özelliklerini yansıtan bir çok medya da gösterilirken, sergi süresince izleyicilere Suat Öğüt tarafından hazırlanan menemen ikram ediliyor.

Suat Öğüt'ün sanat tarihçisi ve kürator Lora Sariaslan, yazar ve kuryeci Hugo de Gier, mimar Merve Bedir, tarihçi Tymen Peverelli ve mimar Baver Bahoz Bozarslan iş birliğinde, Amsterdam Fonds Voor de Kunst (AFK) ve Mondriaan Fonds desteğiyle gerçekleştirdiği sergisi The Future of the Me-nemen-Mory, 17 Aralik’a kadar hafta içi her gün 12:30- 15:00 arasında ziyaret edilebilir.

Comentarios


bottom of page