top of page

Mamut Art Project 2020 iki farklı platformda başlıyor


Ulaşılabilir sanat alternatifi olarak yola çıkan ve her yıl yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project’in 2020 edisyonu, pandemi koşullarına uygun olarak tasarlanan yeni yapısıyla fiziksel ve çevrimiçi olmak üzere, 27 Ekim - 8 Kasım tarihleri arasında, iki farklı platformda gerçekleşiyor


Kavachi, Today I Am an Artist Tomorrow I Will Be a Dishwasher Today I Am a Dishwasher Tomorrow I Will Be an Artist, 2018


Mamut Art Project 2020, 27 Ekim Salı günü çevrimiçi platformunda ve yeni mekânı Yapı Kredi bomontiada’da eş zamanlı olarak başlıyor. Türkiye genelinde sekiz yıldır kesintisiz olarak bağımsız yeteneklere sergi alanı sunmanın yanı sıra, portfolyo günleri, sağladığı süresiz danışmanlık ve iletişim desteği ile sanatçılarını sanat profesyonelleriyle buluşturan Mamut Art Project’te bu yıl 1.500 başvuru arasından seçilen 49 sanatçının eserleri sergileniyor.


Kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından en yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’da, pandemi şartlarına uygun bir ziyaretçi sistemi ve sadeleştirilmiş sergi tasarımı oluşturan Mamut Art Project, sunacağı bu yeni yapıda sanatçılara atölye formatında yer verilirken, ziyaretçilerin randevu alarak eserleri ücretsiz deneyimlemelerini sağlıyor. Kendini sürekli yenileyerek daha fazla sanatçıyı sektöre kazandıran ve İstanbul’un sanat haritasında takip edilen Mamut Art Project, 2020 edisyonunda yer alan eserleri aynı zamanda kurduğu çevrimiçi platformunda bir araya getirerek daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.


Solda: Eylül Çekiç, İREM, Video, 3’31’’, 2018

Sağda: Taylan Demirbiler, İsimsiz, Gravür (kağıt üzerine metal baskı, 24 x 35 cm, 2019


Bu sene sunulacak 49 sanatçının 400’e yakın eserinden oluşan zengin seçki, Mamut’un İnternet sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden birbirinden farklı formatlarda sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Aynı zamanda Mamut sanatçılarıyla ilgili kaynak oluşturacak olan mamutartproject.com, yenilenen yüzüyle Mamut 2020’de yer alan eserleri çevrimiçi platformuna taşıyor. İlgilenenlere ücretsiz sanat danışmanlığı hizmeti verecek olan platform, önümüzdeki dönemde içeriğini genişleterek Mamut sanatçılarını dünyanın her yerinden sanatseverlerle buluşturmayı planlıyor.


Solda: Zelal Özkan, Eski Koltuk, Tuval Üzeri Yağlı Boya, 110 x 120 cm, 2019

Sağda: Selin Türkü Birben, Ben Keyfim ve Kahyası, Dijital Çizim, 41 x 27 cm, 2019


Geçen sene 20.000’e yakın bin kişi tarafından ziyaret edilen Mamut Art Project’in bu yılki başvuru sürecinde; Mamut ekibi Portfolyo Günleri kapsamında toplamda 250’yi aşkın sanatçı ile birebir portfolyo görüşmeleri gerçekleştirdi. Yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project, geçtiğimiz yedi yıl boyunca 350’nin üzerinde umut vaat eden yeteneği sanatseverlerle buluşturdu. Mamut’a 2020 edisyonu için yurt içi ve yurt dışından 1.500 başvuru yapıldı ve bu zamana kadar ulaşılan en yüksek sayı oldu.

Her yıl alanında uzman isimlerden jüri üyeleri tarafından belirlenen sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunan Mamut Art Project’in bu yılki jürisinde; Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım Programı Koordinatörü, sanatçı ve müzisyen Selçuk Artut, küratör, yazar ve SAHA Derneği Direktörü Çelenk Bafra, sanatçı Aslı Çavuşoğlu; artSümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, OMM -Odunpazarı Modern Müze'nin kurucusu ve koleksiyoner Erol Tabanca bulunuyor.


Solda: Mehmet Sıddık Turan, Kahkaha, Tuval Üzerine Yağlı Boya, 70 x 100 cm, 2018

Sağda: Kerem Kuşcu, Çevrim, Kraft Üzerine Karışık Teknik, 70 x 100 cm, 2019


Sanatın genişleyen yönü ve açılımlarıyla sergilenecek işler arasında seramik, heykel, ahşap gibi üç boyutlu çalışmalar, video, animasyon, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, sokak sanatı ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alıyor. Sanatseverler bu sene Mamut’un 8. edisyonunda değişen dünya koşulları, ekoloji, yeni form ve yapı arayışının ışığında; ses algısı, küresel sorunlar odağında insan gibi güncel konuların özgün yorumlarını deneyimleyebilecek.Comentários


bottom of page