top of page

Kıraçta Heykel sergisi Contemporary İstanbul’da


Çağdaş müzeciliği yepyeni bir anlayışla Anadolu’nun kültür varlıkları haritasına katan Baksı Müzesi, 20. yıl kutlamaları kapsamında hayata geçirdiği Kıraçta Heykel sergisini, 7-10 Ekim tarihleri arasında özel bir video çalışmasıyla Tersane İstanbul’un ev sahipliğinde Contemporary İstanbul ziyaretçilerine sunmaya hazırlanıyor


Nermin Er, Nehri Dinle


Baksı Müzesi’nin bulunduğu tepede kısa bir süre önce ziyarete açılan Kıraçta Heykel sergisi, Contemporary İstanbul kapsamında Tersane İstanbul’a geliyor. Farklı kuşaklardan sanatçılar Erdal Duman, Günnur Özsoy, Hüsamettin Koçan, İbrahim Koç, Kemal Tufan, Mike Berg, Nermin Er, Osman Dinç ve Yunus Tonkuş’un yapıtlarının yer aldığı sergi, Çoruh nehrine bakan engin manzaranın içinde, kıraçın yalnız hafızasına yeni bir tanıklık sunuyor.


Tersane İstanbul’da gerçekleşecek Contemporary İstanbul süresince ziyaretçileri, heykellerin rehberlik ettiği şiirsel yolculuğa ortak olmaya davet eden Baksı Müzesi, sunacağı özel video çalışmasıyla Anadolu’nun kadim köşesinden bugüne dair mesajları, İstanbul'a ve uluslararası sanat çevrelerine ulaştırmayı amaçlıyor.


Kemal Tufan, Denizaltı


Baksı tepesinden Çoruh nehrini seyreden heykellerin, içine yerleştikleri coğrafyayla yeni anlamlar kazandığını ve bu kadim mekâna taze bir bakış getirdiğini ifade eden Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Anadolu’dan ilham alan ve ona yeni değerler katan sanatçıların yapıtlarını yerinde görmek isteyenleri Baksı Müzesi’ne davet ederken, serginin ortaya çıkış hikâyesini ve çağrıştırdığı duyguları ise şöyle ifade ediyor:


İbrahim Koç, Sivrisinek


“Baksı’nın 65 yıldır değişmeden kalmış kıraç tepesi çocukluk anılarımda önemli bir yere sahip. Baksı ve yenilik aslında iç içe kavramlar. Baksı bizim köyün eski adıdır. Türkmenlerin yerleştiği bu köyde onu bize anlatan adak ağacı Huykesen de yıllardır sessizliğiyle orada yaşayanların dileklerini, beklentilerini, sırlarını paylaştı; herkese umut verdi. Bizim heykeller acaba adak ağacının derin kökleriyle o tepede buluşur mu diye bir umudum var. O olmasa bile heykeller, o sonsuz yaşlı tepenin sunduğu umudu ve beklenti zenginliğini çağın insanına taşır ümidi çok da abartılı olmasa gerek. Belki de o tepede Baksı Müzesi, heykel için yeni bir yaşam öneriyor. Ve bu çok boyutlu, çok renkli yaşam, günümüz sanatının çok yönlü enerjisini bize göndermekle kalmıyor, bizi oraya çağırıyor.”

Hüsamettin Koçan, Herkes İçin Dünya


Kıraçta Heykel sergisinden görüntülerle hazırlanan video çalışması, Contemporary İstanbul kapsamında 7-10 Ekim tarihleri arasında Tersane İstanbul’da, T6 Salonu B1-211 numaralı Baksı Müzesi standında izlenebiliyor.


Comments


bottom of page