top of page

Küresel ısınan fotoğraflar

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi'nin Küresel İkaz adlı yeni sergisi, küresel boyutta hayatımızı etkilemeye başlayan iklim krizine dikkat çekmek için yeni bir alan yaratıyor


Murat Germen


Her katında farklı bir disipline ev sahipliği yapmayı amaçlayan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Kale Grubu tarafından başlatılan İyi Bak Dünyana hareketi kapsamında Küresel İkaz adlı yeni bir sergi açıyor. Aşırı kentleşmenin etkileri, doğadaki insan tahribatı, küresel ısınma, iklim değişikliği ve su hakları konularını çalışan Murat Germen'in her biri ilk kez sergilenecek olan toplam on yedi fotoğraftan oluşan sergisi belgeleme ve arşiv niteliği de taşıyor. Sanatçı, fotoğraflanan alanlarda günümüze dair delil toplayarak bugüne dair bir bellek ve gelecek için bir arşiv oluşturmuş oluyor.


Murat Germen


Kalebodur desteğiyle oluşturulan sergi için Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler bu alanda çalışan sanatçılara alan açtıklarını ve sanatın yüzleşme konusunda bir araç olduğundan bahsetti:


Sürdürülebilir kalkınmanın önceliklerinden olan sorumlu üretim ve tüketime davet eden sanatçılara alan açmaya devam ediyoruz. Murat Germen de bu sanatçılardan biri. Kendisine sergi fikrini götürdüğümüzde hepimiz çok heyecanlandık. Bu fotoğraflar, üç yıldır KTSM’de sergilenmeyi bekliyordu. Doğru zamanda bu sergiyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Sanat, yüzleşme için bir araç ve biz de ziyaretçilerimizi iklim krizi ile yüzleşirken aynı zamanda atalete kapılmadan bugünden harekete geçmeye davet ediyoruz.


Murat Germen

Murat Germen'in Norveç, Svalbard Adası ve Grönland’da çektiği fotoğraflardan oluşan Küresel İkaz adlı fotoğraf sergisi, 29 Mart - 30 Nisan arasında Kale Tasarım ve Sanat Merkezi'nin Karaköy'deki merkezinde ziyaret edilebilir.
Comentarios


bottom of page