top of page

Japon Filmleri seçkisi Nisan'da Kundura Sinema'da


Özel film seçkileri ve farklı disiplinleri bir araya getirdiği gösterimleriyle seyircilerine özel bir sinema deneyimi yaşatan Kundura Sinema; Nisan ayında Japon filmlerini odağına alıyor

Pandora's Box

Kundura Sinema’da film deneyimi; seyircilere özel İstinye’den kalkan tekne servisi ile Boğaz’ da keyifli bir yolculuk ile başlıyor. Karayolu ulaşımını tercih edenler iin ise, yeni eklenen Taksim servisi mekana ulaşımda kolaylık sağlıyor.

Yönetmen Jia Zhang-Ke’in 2015 yapımı Dağlar Uzaklaştığında filminde Çin’in ekonomik ve toplumsal dönüşümü; bir ailenin yaşadıkları üzerinden seyirciye aktarıyor. Film; aşk, hüzün, kültürel değişim ve tüketme hırsı gibi duygu ve dürtülerin izini sürerken, seyirciyi de benzer izlerin peşine düşmesi için düşünmeye itiyor.

1953 yapımı yönetmen Yasujirô Ozu’nun Tokyo Hikayesi, sinema tarihinin etkili filmlerinden biri. Japonya’nın hem değişim sembolü haline gelen hem de geleceğe yüzünü dönen şehri Tokyo’yu merkezine alan filmin hikayesi; Hirayama çiftinin çocuklarını ziyaret etme kararı ile yine Tokyo’ya yaptıkları yolculuk ile başlıyor. Film, aileler ve çocukları arasındaki çatışmaları, farklılıkları ve zamanla oluşan değişimleri yine aileler, çocuklar ve de bireyler üzerinden anlatıyor.

Tokyo Tanrıları filmi, evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transeksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin’in Noel Arifesi’nde çöplerin arasında buldukları bir bebekle birlikte Tokyo sokaklarında geçen macera dolu hikayesini anlatıyor. Yönetmen Satoshi Kon’un 2013 yapımı filminde kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan üç karakterin macerası seyirci ile buluşuyor.

Tayvanlı genç bir kadın olan Yoko’nun Tokyo’da geçen hikayesine odaklanan 2003 yapımı Cafe Lumiere, aile bağları temasını işliyor. Evli olmadığı sevgilisinden hamile kaldığını öğrenen Yoko’nun hikayesi yönetmen Hsiao-Hsien Hou’nun objektifinden seyirciye aktarılıyor.

Yönetmen Charles Vidor’un 1946 yapımı Gilda filminde Buenos Aires’te zengin bir kulübün sahibi ile evli olan Gilda’nın hayatı anlatılıyor. Aşk üçgeni içerisinde kalan Gilda karakterini canlandıran Rita Hayworth’ün filmdeki nefes kesen oyunculuğu, aktrisin sinema tarihinin unutulmayan isimlerinden biri haline getiriyor.

2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alan Güneşin Kenti yarı terkedilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıradışı karakterlerin hayatlarını yönetmen Rati Oneli’nin yorumuyla anlatıyor.

Kundura Sinema ziyaretçilerinin vazgeçilmezlerinden biri olan canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri Nisan ayında iki farklı film ile devam ediyor.

Yönetmen Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly, Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor. Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek film Nisan ayında Kundura Sinema’da seyirciye sunulacak.

Yönetmen Georg Wilhelm Pabst’ın 1929 yapımı sessiz filmi Pandora’nın Kutusu çekiciliği ile herkesi baştan çıkaran ve onları büyük bir trajedinin içine sokan bir dansçının Berlin sokaklarındaki hikayesini anlatıyor. Geçtiğimiz ay Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müzik eşliğinde gösterimi gerçekleşen film Nisan ayında tekrar Kundura Sinema ziyaretçileriyle buluşuyor.

Kundura Sinema 7-10 yaş grubu için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış Hareketli İmgeler atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatrope’lar (Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. 27 Nisan Cumartesi günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek bu atölyenin ardından Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.

Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki belgesel Nisan ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak.

Yönetmen David Verbeek’in 2018 yapımı belgeseli Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak yeni internet fenomeni olan Çince Rap’e odaklanıyor. Sansür uygulamasının ardından rapçilerin ifade özgürlüğü mücadelesi 23 dakikalık belgeselde anlatılıyor.

Bir Zamanlar Şanghay’da filminde neon ışıklar ve zenginliklerle dolu Çin’in megapolü Şangay yerine bu sefer seyirciler Azarbeycan’ın başkenti Bakü’deki bir gecekondu mahallesine konuk olacak. Yönetmen Leyli Gafarova’ın 2018 yapımı belgesel filmi, demiryolu hattının etrafındaki gecekonduların yıkım sürecinde gelişen olayları anlatıyor.

Geçtiğimiz ay yola çıkan Kundura Ekspres Nisan ayında da yolculuğuna Demiryolu Sakinleri, GizemTreni ve The Darjeeling Limited filmleri ile devam ediyor. Texas’ta yaşayan, içine kapanık bir adam olan Travis’in kardeşi ile birlikte modern dünyanın ona sunduklarına ve ailesine yeniden bağlanışına odaklanan yönetmen Wim Wenders’ın 1984 yapımı Paris, Texas filmi, kaçıranlar için Nisan ayında Kundura Sinema’da.

Nisan 2019 gösterim programı

6 Nisan Cumartesi 13.30 | Demiryolu Sakinleri - 2016, Sompot Chidgasornpongse

16.00 | Gizem Treni - 1989, Jim Jarmusch 19.30 | The Darjeeling Limited - 2007, Wes Anderson

7 Nisan Pazar 16.00 | Pandora’nın Kutusu - 1929, Georg Wilhelm Pabst**

19.30 | Paris, Texas - 1984, Wim Wenders

13 Nisan Cumartesi 16.00 | Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak - 2018, David Verbeek, IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

Bir Zamanlar Shangay’da - 2018, Leyli Gafarova, IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

19.30 | Dağlar Uzaklaştığında - 2015, Jia Zhang-Ke

14 Nisan Pazar 16.00 | Güneşin Kenti - 2017, Rati Oneli

19.30 | Tokyo Hikayesi - 1953, Yasujirô Ozu

20 Nisan Cumartesi 16.00 | Tokyo Tanrıları - 2003, Satoshi Kon

19.30 | Cafe Lumiere - 2003, Hsiao-Hsien Hou

21 Nisan Pazar 16.00 | Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak - 2018, David Verbeek, IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

Bir Zamanlar Shangay’da - 2018, Leyli Gafarova, IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

19.30 | Dağlar Uzaklaştığında - 2015, Jia Zhang-Ke

27 Nisan Cumartesi 16.00 | Çizgi Film Seçkileri - 1920’li yıllar, Çocuk Atölyesi kapsamında

19.30 | Tokyo Tanrıları - 2003, Satoshi Kon

28 Nisan Pazar 16.00 | Picadilly - 1929, Ewald André Dupont ***

19.30 | Dağlar Uzaklaştığında - 2015, Jia Zhang-Ke

**Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde

*** Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde

댓글


bottom of page