top of page

İstanbul yeni yazarlar kazanıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyete geçen Çağdaş Gösteri Sanatları Proje Geliştirme Uygulama Merkezi (ÇGSM), Türk tiyatro edebiyatına yeni yazarlar kazandırmayı amaçlayan ve yazar adaylarına oyunlarını sergileme fırsatı sunan Yeni Yazarlar Projesi Atölyesi'ni hayata geçiriyor. Atölye için son başvuru tarihi 28 Şubat 2020

Marta Di Francesco, The Waves, 2016, video çalışması


Bu proje ile tiyatroyu, güncel ve ulaşılır kılmak amaçlanırken aynı zamanda seyirci ile sanatçı arasındaki etkileşimin desteklenmesi hedefleniyor. Yazar adaylarının program süresince oyun yazımı üzerine atölyelere katılacağı ve tiyatronun repertuvarına yeni oyunlar kazandırma fırsatı elde edeceği Yeni Yazarlar Projesi Atölyesi”ne oyun yazmak isteyen herkes katılabilecek.


Yazar adaylarını destekleyici birçok programın gerçekleştirileceği atölye, altı aylık bir sürece yayılırken, atölyenin ilk üç aylık etabında, yazar adayları için oyun yazımı üzerine bilgi aktarılacak. Bu on iki haftalık süreçte yazar adaylarının bir oyun taslağına ulaşması hedeflenirken, ilk etabın sonunda, İBB Şehir Tiyatroları'nda sahnelenmesi öngörülebilecek metinler için eleme yapılacak. Proje, daha sonraki süreçte üç aylık çalışma aşamasıyla devam ederek yazarların oyunlarını, İBB Şehir Tiyatrosu sanatçılarıyla birlikte okuması sağlanacak. Yazarların sahne deneyimi kazanmasına olanak tanıyan proje kapsamda yazarlar oyunlar üzerinde çalışmalarını devam ettirecek. Bu çalışmalar sonunda tiyatronun repertuvarına yeni oyunlar kazandırılması amaçlayan projenin programı, Mehmet Ergen, Serdar Biliş, Yiğit Sertdemir, Gökhan Aktemur, Emre Koyuncuoğlu, Ahmet Sami Özbudak gibi önemli isimlerin yönetiminde yapılacak. Mart, Nisan Mayıs ayları boyunca her her Pazartesi ve Salı 18.00 - 21.00 saatleri arasında düzenlenecek olan atölye, Harbiye Muhsin Ertuğrul, Üsküdar Kerem Yılmazer, Kağıthane Sadabad ve Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi sahnelerinde gerçekleşecek.

Başvuruların e-posta yoluyla yapılacağı proje için adaylardan İBB Şehir Tiyatroları’nın web sayfasında bulunan formu doldurması isteniyor. Doldurdukları formla birlikte bir sayfalık CV ile A4 sayfasını aşmayacak ön başvuru metni paylaşması gerekecek olan yazar adaylarından bu metinde, bir oyun konusu, ne üzerine yazmak ve neden yazmak istediklerini belirtmeleri bekleniyor. Sonrasında form, CV ve ön başvuru metni/niyet mektubu, e-posta yoluyla yeniyazarlarprojesi@ibb.gov.tr adresine gönderilerek başvurular tamamlanacak.

Comments


bottom of page