top of page

İstanbul 365 Gün


Son dört yıldır İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin galerisi özellikle fotoğraf alanına odaklandı: Foto röportaj, fotoğraf muhabirliği, sanat fotoğrafçılığı. Fransız Kültür’ün Türkiye’de gelişen amatör fotoğraf pratiğini öne çıkarmayı amaçladığı bu sergilerden İstanbul 365 Gün 6 Mart’ta açılıyor

Fotoğraf: Canan Erenmemişoğlu

İstanbul’a aşık 26 fotoğrafçının katılımıyla 2016 yılında gerçekleşen İstanbul 365 Gün Fotoğraf Projesi İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde. Küratörlüğünü, alanında Türkiye’nin en önemli isimlerinden Coşar Kulaksız üstlendiği sergi, 8 Nisan 2018 tarihine kadar 9:00-21:30 saatleri arasında gezilebilecek.

"İstanbul gibi büyülü bir şehir bir yıl boyunca fotoğrafla nasıl anlatılır?’’ Fotoğrafçı Niko Guido'nun, Fotoğraf Gezginleri grubundaki arkadaşlarına yönelttiği bu sorudan yola çıkan 26 fotoğrafçı, tam bir yıl boyunca kendilerince İstanbul’u anlattılar. İstanbul'u anlatabilmek için görünenin ötesine geçerek, milyonlarca insanın her gün, her saat, her an yaşadıklarına tanıklık ettiler ve öncelikle İstanbul’u anlamaya çalıştılar. Vizörün arkasından İstanbul'u yaşarken, doğal olarak kendilerini, kendi dünyalarını, kendi bakış açılarını yansıttılar. Amaçları aynı olsa da, her bir fotoğrafçı kendi varoluş seçimleri üzerinden İstanbul’u belgeledi. Bu belgeleri bir araya getiren kitap ortaya çıktığında, kitabın içinde zaman yolculuğuna çıkanlar bu şehrin büyüsünü kendilerince yaşasın istediler.

Fotoğraf: Aslı Atalay

Ve şimdi, İstanbul için ilk ve tek olan bu önemli proje bir sergi ile karşımıza çıkıyor. İstanbul 365 Gün fotoğraf projesi, kesintisiz olarak 2016 yılı boyunca İstanbul’da günlük, sıradan yaşamın içine girerek değişik kesim ve mekanlardan her gün ayrı bir hikaye anlatıyor. Her fotoğrafçının kendi tercihiyle siyah-beyaz, renkli, dikdörtgen, kare gibi çeşitli formatlarda çekilen fotoğraflar, projenin yaratıcısı Niko Guido ve proje fotoğrafçıları tarafından değerlendirilerek seçilmiş ve kronolojik sıra ile sergide yer alıyorlar.

Projeye imza atan fotoğrafçılar

Aslı Atalay, Güneş Demir, Nazan Okay, Ayşegül Saltat, Güniz Saltat, Nilgün Akpınar, Beril Baytan, Işın Akpınar, Nuray Ertürk, Can Emre, İhya Bozkurt, Nurhayat Baysal, Canan Erenmemişoğlu, İpek Ebru Yıldız, Özlem Gürsoy, Fethi Baytan, Jasemin Sadıker, Suat Atalay, Feyza Ramazanoğlu,

K. Murat Ekşioğlu, Tahsin Gün, Figen Ongun Tuncer, Meltem İnanç, Utku Yonarsoy, Funda İnceer, Mine Alpar

Comments


bottom of page