top of page

Institut français'den Fikirler Gecesi

Institut français Türkiye, 28 Ocak tarihinde gerçekleşecek 6. Fikirler Gecesi’ne dört etkinlikle birden katılıyor. 24 saat canlı yayının yapılacağı çevrimiçi etkinlik, “yakın” teması odağında herkesin katılımına açık olarak düzenleniyor


Jordi Sàbat, The moon, 2020


Institut français tarafından her yıl Ocak ayının son Perşembe gecesi düzenlenen ve bu yıl altıncı edisyonu gerçekleşecek olan Fikirler Gecesi’ne 75 ülke katılıyor. Katılımcı ülkelerin seçilen etkinlikleri Institut français Paris’in girişimi ile 24 saat sürecek bir canlı yayında tüm dünyadan izlenebilecek. Japonya’dan ABD’ye kadar sohbet, tartışma, müzik ve performansların olduğu, 24 saat sürecek Fikirler Gecesi’ni Institut français Türkiye’nin Facebook hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.Katılımın ücretsiz olduğu Fikirler Gecesi'nin etkinlik programı şu şekilde:


🔸17.00 – Konferans: Maxime Rovère ile Felsefede yakınlık

Felsefeci yazar Maxime Rovère Dünya’nın yaşadığı bu krizle birlikte varlık ile yokluk’un şekil değiştirmesinden yola çıkarak yakın ve uzak kavramlarını sorgulayacak.

*Etkinlik ODTÜ Felsefe Bölümü ve Charles de Gaulle Lisesi işbirliği ile Zoom ve Facebook’dan canlı olarak Fransızca ve Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecek.


🔸19.00 – Söyleşi : Türkiye ve Yunanistan’da 18 yaşında olmak

Türkiye ve Yunanistan’dan 8 lise son sınıf öğrencisi Yakın teması altında dünyaya bakışlarını, onları nelerin yakınlaştırıp nelerin uzaklaştırdığını konuşuyor.

Etkinlikte Türkiye adına Galatasaray, Saint Joseph, Pierre Loti ve Charles de Gaulle Liselerinden 4 öğrenci konuşacak. France Inter’den Caroline Gillet moderasyonu üstlenirken felsefe yazarı Brigitte Labbé de etkinliğe canlı olarak katılacak.

*Etkinlik Fransızca, İngilizce simültane çeviri ile Facebook’dan canlı olarak tüm dünyaya yayınlanacak.


🔸20.00 – Sohbetli konser: Derya Türkan & Sokratis Sinopoulos

Türkiye ve Yunanistan’dan iki kemençe sanatçısı adalardan dolanarak iki ülkeyi birbirine bağlayan bir müzikal dinleti ve sohbet sunacaklar.

*Etkinlik Youtube ve Facebook’dan konsekütif çeviri ile yayınlanacak.


🔸21.15 – Söyleşi : « İstanbul – Strazburg : Kültürle yakınlaşan iki kent

Bilgi Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim görevlisi Emre Gönen moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide konuklar Selen Ansen, Su Yücel, Canan Akkaya ve Barış Doğrusöz İstanbul ve Strasbourg’un dekor olduğu çift kültürlü yaşamlarını anlatacaklar. İki kentin nasıl bu kadar doğallıkla birbirine bağlandığını, nasıl yaratıcılığın bu iki sanatsal deniz fenerini bugün de birbirine yaklaştırmaya devam ettiğini, otuz yıl önce imzalanan ilk kültürel işbirliği anlaşmasının üzerine bu iki gerçek Avrupa metropolünü birbirine daha da yakınlaştıracak yeni kültürel köprülerin nasıl inşa edilebileceğini anlamaya çalışacağız.

Institut français tarafından düzenlenen ve altıncı edisyonu bu sene 28 Ocak tarihinde gerçekleşecek Fikirler Gecesi hakkında detaylı bilgiye ifturquie.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.
Comments


bottom of page