top of page

İçe doğru bir sonsuzluk arayışı: zerre

Ark Kültür, 5 Mart-5 Nisan 2020 tarihleri arasında Halit Demirel’in zerre adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Demirel’in üzerinde çalıştığı bu monokrom seri, içe doğru yönelen bir sonsuzluk arayışını tarif ederken, sergideki suluboya çalışmalar ve tek bir fotoğraf, bu arayışın izlenebileceği bir seçki olarak karşımıza çıkıyor


zerre ne büyüklükte bir şeye baktığımızı, neyin kağıt üzerinde sabitlenmiş halini gördüğümüzü ele vermeyen, maksatlı bir muammayla bizi karşı karşıya bırakıyor. Yakınlık, uzaklık, ölçek veya zaman gibi kavramları silikleştiren, derinlere indikçe daha da derinlerin mümkün olduğuna işaret eden bu arayış, içeriye girdikçe nelerle karşılaşılabileceğini sorguluyor. Demirel’in işlerindeki mikroskobik bakış, birbirine benzeyen şeylerin yaklaştıkça, içine düştükçe, derinleştikçe farklılaştığını gösteriyor, benzerleri birbirinden ayrıştırıyor. Bu dışarıdan içeriye doğru arayış her bakışta, her parçada, her denemede yeni parçacıkların, başka katmanların tariflenebildiğini gösteriyor. Seri, derine inmenin ne ifade ettiği sorusu kadar bilinmezin sürekliliğini de kendine dert ediniyor.


Demirel’in suluboya işlerini, her biri üretildikleri kağıdın içinden yırtılarak ayrıştırılan parçalardan oluşuyor. Adeta birer numune gibi bütünden çekip çıkartılan bu parçalar, nereye ait olduklarına kayıtsız bir şekilde karşımızdalar. Geride bıraktıklarının bilinmezliğini odağın dışında bırakıyorlar. Burada bakılanın ne veya neyin parçası olduğunun artık önemi kalmıyor; sergi izleyiciyi uçsuz bucaksız bir sonsuzun içine dalmaya, parçacıkların içinde gezinmeye davet ediyor. zerre parçanın içine girdikçe derinleşen sonsuzluğun ona yaklaşmaya çalışarak arandığı bir deney alanını izleyici ile paylaşıyor.


Halit Demirel’in zerre isimli sergisi, 5 Nisan tarihine kadar Ark Kültür'de ziyaret edilebilir.

Comentarios


bottom of page