top of page

Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel iki sergi


11 Ekim 2020 Dünya Kız Çocukları Günü, İstanbul Kadın Müzesi, İklim için Cumalar Türkiye aktivistleri, Ammonite Digital Art Gallery ve Koşan Kaplumbağa Çocuk Yuvası’nın iş birliğiyle, 9-25 Ekim tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Galerisi ev sahipliğindeki Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi başlıklı iki sergi ve billboard aksiyonları ile kutlanıyor


Görsel: Elif Berkel


Tüm dünyadaki yaşıtlarıyla birlikte ekosistemdeki tahribata ve iklim krizine dikkat çekmek için sorumluluk alan Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocukları ve genç kızlar iklim adaletini talep etmek için kayda değer çalışmalar yaparak Greta Thunberg’in attığı tohumu yeşertiyorlar. İstanbul Kadın Müzesi küratörlüğünde hazırlanan Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi isimli çok ayaklı proje, Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarını görünür kılıyor, kız çocuklarının iklim krizi nedeniyle duydukları gelecek kaygılarını ve aynı zamanda da yaşanabilir ve adil bir dünya için değişim umutlarını dile getiriyor. Aktivist kız çocuklarının iklim adaleti taleplerini, daha fazla sayıdaki yaşıtlarına ve yetişkinlere duyuruyor. İklim aktivisti kız çocuklarının mesajlarını, Türkiye kız çocuk tarihi için belgeliyor.


Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi isimli serginin sanal ve fiziki versiyonları 9 Ekim’de açılıyor. Fiziki sergi, Schneidertempel Sanat Galerisi’nde 9-25 Ekim 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Fiziki sergide Ammonite Digital Art Gallery bünyesindeki genç sanatçıların, sanal sergide yer alan iklim aktivisti kız çocuklarının mesajlarını çeşitli tekniklerle yorumladıkları çalışmaları yer alıyor. Ammonite Digital Art Gallery üyelerinin iklim aktivistlerini destekleme amacıyla yarattıkları eserler, aynı zamanda çevre tahribatı, iklim krizi ve iklim adaleti konularında sanatsal bir tartışma alanı da açıyor.


Görsel: Selenay Tektunalı


Schneidertempel Sanat Merkezi’nde eserleri sergilenen Ammonite Digital Art Gallery sanatçıları Vanessa Ponte, Selenay Tektunalı, Asya Nur Hasgül, Asya Gürhan, Refia Dermancıoğlu, Elif Fidancı, Elif Berkel, Melike Kuş, Nar Preşeva, Öykü Topal, Buse Simon, Pi.uv, Bilge Abur Yıldız, Lal Diltemiz, Tipim Kayık, Sinan Dağ, Melisa Dalkılıç, Raika Lara Kaya, Batuhan Aker ve Fikriye Çetin'den oluşuyor.


Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle gezilebilen sanal sergide ise, iklim aktivisti kız çocuklarının manifesto niteliğindeki mesajları, Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının yorumlarına ek olarak, Koşan Kaplumbağa Çocuk Yuvası miniklerinin çizimleri ve sözleriyle de yeniden yorumlanıyor. Sanal sergi ayrıca, iklim krizi hakkında bilgilendiren, çevre bilincini yükselten metinler, istatistik bilgiler, videolar ve çevre tahribatı konusunu konu edinen edebi alıntılar da içeriyor.


Solda: Tipim Kayık, Sağda: Melike Kuş


Billboard aksiyonu 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü İstanbul başta olmak üzere Eskişehir, Bursa, Hatay gibi Türkiye’nin birçok kentinde aynı gün başlayacak. Fiziki sergiye paralel olarak söyleşi, okuma, çocuk doğa kitabı üretme gibi birçok sanal kültür etkinliği de sunuluyor.


İstanbul Kadın Müzesi yayınları arasında çıkan ve tüm projeyi belgeleyen bir kitabın tanıtımı da 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü yapılacak. Kitabın yaygınlaştırılması amacıyla, yayının Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarına ücretsiz dağıtılması planlanıyor. Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi sanal sergisine ve kültür etkinlikleri hakkında detaylı bilgiye İstanbul Kadın Müzesi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.


Comentarios


bottom of page