top of page

Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği


x-ist yeni sezona Ali Bilge Akkaya’nın Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği sergisiyle başlıyor. 21 Eylül-30 Ekim 2021 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan sergide sanatçı temel malzemesi mimariyi, kendi pratiğinin içindeki sınırlarının ötesine taşıyor


Ali Bilge Akkaya, Karanlık Adımlar, Rotterdam, Arşivsel pigment baskı, 95cm x 130cm, 2020


Kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi güçlü estetik görüsü ve deneysel yaklaşımıyla yorumlayan Ali Bilge Akkaya’nın x-ist’te gerçekleşecek dördüncü kişisel sergisi Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği, sanatçının üretimiyle ilgili yeni bir sanatsal döneme işaret ediyor. Karşıt tonların yarattığı güçlü vurgu, simetrinin kurguladığı illüzyon ve insan doğasına referans veren rastlantısallık kesişimindeki sanatçı, çevresindeki fiziksel dünyayı zamandan ve mekandan bağımsızlaştırıp, kendini ifade etmek adına pratiğine dahil ettiği farklı teknikleriyle yeniden inşa ediyor.


Solda: Ali Bilge Akkaya, Otoportre I, Antalya Konyaaltı Belediyesi Önü, Arşivsel pigment baskı, 124cm x 160cm, 2020

Sağda: Ali Bilge Akkaya, Yer Altı Gezintileri, Arşivsel pigment baskı, 85cm x 130cm, 2020


Fotoğraf ve plastik sanatlar arasında bir diyalog yaratan Akkaya, Dört veya Issız Yolların Derin Serüveni sergisi kapsamında birbirinden beslenen eserlerinde bütüncül bir yaklaşım sunuyor. Fotoğraflarının sunduğu imajı, her biri kendine özgü çerçeve formuyla fotoğrafın dışına organik bir biçimde taşıyan Akkaya, bu sergisinde ilk kez yer alan otoportre ve heykel çalışmalarıyla da bir önceki serilerinden ayrışan bir döneme atıfta bulunuyor. Fotoğraflarında mekan ve insan ilişkisindeki mükemmel karşılaşmalara odaklanan sanatçı, deneysel müdahalelerde bulunduğu fotoğraflar, video ve heykel gibi farklı araçlarla kendi sanat pratiğine dair dönüşümü izleyiciyle paylaşıyor.

Ali Bilge Akkaya, Leon Şehri Oditoryumu, Arşivsel pigment baskı, MDF, Selülozik boya, 75cm x 120cm, 2021


Ali Bilge Akkaya’nın Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği isimli dördüncü kişisel sergisi, 30 Ekim’e kadar x-ist’in Karaköy Juma’da yer alan galeri mekanında görülebiliyor.


ความคิดเห็น


bottom of page