top of page

Didem Yalınay, Cité Internationale des Arts sanatçı programında


Institut français Türkiye tarafından Fransız uluslararası sanat kurumu Cité Internationale des Arts’ın sanatçı konaklama programına aday gösterilen Didem Yalınay, tüm dünyadan 24 sanatçının seçildiği programa kabul edildi

Solda: Didem Yalınay, Bağlantı(lar) - İşlemsel Bir Anlatı Evreni, 2018

Sağda: Didem Yalınay, Fotoğraf: Cité des Arts x Maurine Tric


2021 Ekim ayından itibaren 6 ay boyunca Paris’te kalarak Cité Internationale des Arts bünyesinde çalışmalarını sürdürecek olan Didem Yalınay, bilim ve sanatı iç içe gören bir yaratıcılıkla, sanat projelerini jenaratif yerleştirmeler kurarak sergiliyor.


2018 yılında BM için gerçekleştirdiği bir ortak çalışma Bağlantı(lar) adlı jeneratif yerleştirme çalışması CerModern’de ve Sonar2019 gibi dijital sanatla ilgili uluslararası platformlarda sergilenen sanatçı, teknoloji üzerine yaptığı sorgulamaları Paris ve İstanbul merkezli yürüttüğü Veri Dünyasında Ara Boşluk adlı uluslararası bir jeneratif kamusal alan sanat projesiyle ileriye taşıyor.

2019 yılında BMCT sanat rezidansı projesi kapsamında yine Fransa’da Le Cube’de çalışmalarını sürdüren Yalınay, Le Cube’deki 20 metrekarelik alan olan Labo’yu tamamen kapsayıcı bir jeneratif ortama dönüştürdü. Çalışmaları sonucunda büyük bir hologram ekran tasarlamak gibi teknik olarak önemli buluşlar gerçekleştirdi.


“Teknolojiye yaklaşımımızın araçsal olduğunu söyleyebiliriz oysa ki teknoloji bağlantılı olduğumuz gerçeğini içeriyor” diyen sanatçı teknolojinin gerçek potansiyelini ortaya çıkartmak için çalışmalarını sürdürüyor.


Yorumlar


bottom of page