top of page

COS, Phillip K. Smith III işbirliği: Open Sky, 17 Nisan’da Milano, Salone del Mobile’de


Londra menşeli moda markası COS, 2012’den bu yana Milano Salone del Mobile’de çeşitli sanatçı, tasarımcı ve mimarlar ile işbirlikleri içerisinde bulunuyor. Şimdiye dek Gary Card, Bonsoir Paris, Nendo, Snarkitecture, ve Sou Fujimoto gibi isimlerle çalışan marka, bu yıl da Amerikalı sanatçı Phillip K. Smith III ile Open Sky adlı bir projeye imza atıyor. Büyük ölçekli heykelsi bir enstalasyon olan Open Sky, 17 - 22 Nisan 2018 tarihleri arasında, Isimbardi Sarayı’nda izleyiciye sunulacak

COS, Salone del Mobile 2018

16. yüzyıl mimarisinin öndemli örneklerinden biri olan Isimbardi Sarayı’nın avlusunun kucakladığı gökyüzü ve eşsiz Milano mimarisinden ilham alan sanatçı Phillip K. Smith III, çalışmasını şöyle açıklıyor: “Gökyüzünü, fiziksel olarak var etmek için zemine çekmek istedim. Tepede yer alan ve sarayın avlusuna bakan kare gökyüzü, yarım-daire formuna dönüşerek izleyicinin önünde sarayın zeminine oturuyor. Amaç, sorunsuz ve etkin bir şekilde etrafı kuşatan mimarlığın güzelliğini ve Milano’nun gökyüzünü birleştirerek asla değişmeyen bir deneyim yaşatmak.”

Avlunun sıra sütunlarından sarayın bitişiğindeki bahçeye geçerken, merkezdeki heykel, yeşil peyzajı ele geçiren daha küçük ölçekli reflektif çalışmalarla tamamlanacak. Caddeden korunmuş bir şekilde bu açık alan, bu küçük ölçekli çalışmalar bahçenin örneklemelerini yeniden şekillendirirken ve yeniden kolajlarken mimarlık ve doğa arasındaki etkileşimi devam ettirecek.

“Phillip K. Smith III’nin işlerini ilk defa incelediğimizde, hazırladığı enstalasyonların kendi doğal atmosferiyle olan ilişkisi bize büyük bir ilham verdi. Yarattığı, bizim dünyayı farklı bir açıdan deneyimlememizi sağlayacak. Yaklaşımı, COS’taki saygıdeğer tasarım anlayışımıza ve çözümü zor yaratıcı ortamımıza oldukça uyum sağlıyor. Bu sanatsal deneyimler sayesinde algılarımız şekillendi ve bu nedenle bu sene Phillip ile birlikte işbirliği içerisinde bulunmaktan dolayı çok mutluyuz.” diyor Karin Gustafsson, COS’un kreatif direktörü.

COS, Salone del Mobile, Phillip K. Smith III & Karin Gustafsson

Bu enstalasyon, Londra merkezli moda markası COS’un Milano Salone del Mobile’de yer alacak olan yedinci enstalasyonunu ve ünlü sanatçı Phillip K. Smith ile olan ilk işbirliğini simgeliyor.

Open Sky, 17-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Isimbardi Sarayı’nda (Corso Monforte 35, Milano) izleyici ile buluşacak.

Bahçe çalışmalarından ilham alan Smith, yansıma dünyasını caddelere taşıyan seçilmiş COS mağazalarının vitrinlerinde, çeşitli küçük ölçekli ekran görüntüleri hazırladı. Mobilya Fuarı süresince ve dünyanın her yerine yerleştirilen, boyutları değişen, açılı ve kendi halinde bu çalışmaların her mağazada yaşattığı deneyim, o mağazanın bulunduğu şehre özgü bir biçimde hayat bulacak.

Commentaires


bottom of page