top of page

Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş


Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, 30 Eylül’e kadar Avusturyalı sanatçı Klaus Pichler’in, 32 eserinden oluşan Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş (Grown for a Bin) başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, gıda israfı sorununa dikkat çekerken kültürel çeşitlilik odağında tüketici alışkanlıklarının nedenlerine de ışık tutmayı amaçlıyor


Klaus Pichler’in Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş başlıklı fotoğraf serisinden


Küresel sorunların başında gelen gıda kaybı ve israfı hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyasını yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı ile Dünya’mıza iyi bakan sorumlu ürünleriyle yaşam alanlarına anlam katan Kale Grubu, evlerin mutfağında başlayacak mikro değişimlerin getireceği makro etkiyi tetiklemek hedefiyle Avusturyalı sanatçı Klaus Pichler’in Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş (Grown for a Bin) başlıklı fotoğraf serisini İstanbul’daki izleyiciyle buluşturuyor.


Disiplinler arası paylaşımlara imkân veren üretim ve buluşma platformu olma yolunda hızla ilerleyen Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde kapılarını açan sergi, dünyanın dört bir yanında üretilen önemli miktarda gıdanın sofralara gelemediğine dikkat çekiyor. Sergi boyunca, çürüme süreci başlamış ve artık yenilemeyecek durumda olan gıdaların gösterildiği fotoğrafların tamamı dünyanın dört bir yanından getirilip süpermarketlerde satışa çıkarılan ürünlerden oluşuyor.


Klaus Pichler’in Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş başlıklı fotoğraf serisinden


Klaus Pichler’ın çoğunu süpermarketlerden alarak fotoğrafladığı ve çekimler sonrasında ürünleri çürümeye ve imha etmeye bıraktığı gıda ürünleri, sofralarımızdaki süt ve süt ürünleri, et ve bakliyattan, meyve, sebze, tatlı ve egzotik tatlara uzanan geniş bir yelpazeye uzanıyor. Tüketicilerin bilmeden gıda israfında bulunduklarına ve israfın daha çok istenmeyen bir yan etki olarak ortaya çıktığına tanık olan Pichler, çektiği fotoğraflarla tüketicilerin fütursuzca ve farkında olmadan yaptıkları gıda israfı gözler önüne sererek konuya dikkat çekmeyi amaçlıyor. Çilekten süte, ekmekten ananasa kadar farklı ürünlerden oluşan 32 eser, dünyada gıda israfının boyutunu ortaya koyuyor.


Klaus Pichler’in Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş başlıklı fotoğraf serisinden


Klaus Pichler’in, 32 eserinden oluşan Çöpe Atılmak İçin Yetiştirilmiş (Grown for a Bin) sergisini 30 Eylül’e kadar Karaköy’deki Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.
Commentaires


bottom of page