top of page

Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali Bilgi'de başlıyor


İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ve Sahne Sanatları alanı tarafından düzenlenen çağdaş gösteri sanatları festivali Festival 408, 22 Mayıs’ta başlıyor. Bu yıl 7.si düzenlenen festival sanatseverleri, festival408 not found teması çerçevesinde gerçekleştirilecek oyun ve dans performanslarının yanı sıra oyunculuk, masal anlatım atölyelerinden film gösterimleri ve söyleşilere zengin bir programla buluşturuyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ve Sahne Sanatları alanı tarafından düzenlenen Festival 408, 22 – 29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl 7.si düzenlenen festivalin teması ise festival408 not found olacak. Festival programı kapsamında, Bilgi’li öğrencilerin ve mezunların 13 ayrı dans ve oyun performanslarının yanı sıra, sanatçıların yürüteceği masal anlatımı, doğaçlama, oyun yazımı, hareket ve dans atölyeleri, sektörden sanatçılarla söyleşiler ve film gösterimi sanatseverlerle buluşacak. Bilgi öğrencilerinin hem üretici hem de yönetici olarak yer alacağı festivalin bu yılki mekanları, Bilgi santralistanbul Kampüsü, Bilgi RGB Studios, KATS Sahne ve Bomontiada ALT olacak.

Festival, bu yılki teması festival408 not found çerçevesinde, hayatın var olan sistemlerin dışına taştığı veya durma noktasına geldiği, engellendiği, zaman aşımına uğradığı kırılma noktalarını sanal ortamda karşımıza çıkan hata kodları üzerinden ele alıyor.

22 Mayıs Salı günü santralistanbul Kampüsü’nde İstanbulimpro’nun Doğaçlama Oyunculuk Atölyesi’yle başlayacak çağdaş gösteri sanatları festivali, Talin Büyükkürkciyan Demir’in Kontakt Doğaçlama Atölyesi’yle devam edecek. Atölyelerin ardından sanatseverler santralistanbul’da Bengü Kovar’ın Söz Gelimi, Evrim Zeybek’in Kafamdaki Küçük İnsanlar, Ece Alpergun’un Persona Non Grata ve Zeynep Pekin’in Tekerrür isimli dans performanslarıyla buluşacaklar.

23 Mayıs Çarşamba günüyse program santralistanbul’da Cüneyt Uzunlar’ın düzenleyeceği Masal Anlatım Atölyesi’yle devam edecek, ardından katılımcılar Enerji Müzesi’nde İpek Özağan’ın Uyumsuz Çatlaklar Fabrikası performansıyla buluşacaklar.

Erdem Avşar’ın yürüttüğü Oyun Yazım Atölyesi ile başlayan 25 Mayıs Cuma günü programı ise Ümit Ünal’ın son filmi Sofra Sırları’nın gösterimi ardındansantralistanbul Kampüsü’nde filmin yönetmen ve oyuncularıyla gerçekleşecek sohbet ile devam edecek.

26 Mayıs Cumartesi günü ise sanatseverleri Bomontiada ALT’ta Nisan Berkol’un Tevafuk, Hüseyin Korkmaz’ın Akıntı isimli performansları ve Sahne Sanatları mezunlarından Şafak Ersözlü’nün Enstasis adlı dans performansı bekliyor olacak. Ardından Bilgi İletişim Fakültesi Sahne Sanatları alanının kuruluşunun 10. yılına özel “Mezunlar Söyleşisi” dahilinde, İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ve Sahne Sanatları mezunları, Bilgi’li öğrencilerle buluşacak. Burcu Halaçoğlu moderatörlüğünde Banu Atça Kurç, Didem Kaplan, Dilan Beyhan, Eda Derala, Erkin Aykın, Eylem Abalıoğlu, Göker Yıldız, Görkem Kasal, Hazal Ekser, Simge Burhanoğlu, Yasin Doğan, Zeynep Toy ve Zeynep Doruk’un katılacağı söyleşide mezunlar dinleyicilerle, hem kendilerine hem de çalıştıkları sektörlere dair bilinmeyenleri ve perde arkalarını paylaşacaklar.

28 Mayıs Pazartesi günü Fulya Peker’in Butoh Atölyesi ile santralistanbul’da başlayan program KATS Sahne’de Batuhan Mazlum’un Yeni Bir Gün ve Yavuz Güney Tinin’in Karışma isimli kısa oyunları ve Sahne Sanatları mezunlarından Caner Omur’un Stand Up Gösterisi ile sürecek.

Festivalin son günündeyse katılımcılar Oya Zehra Erben’in Keşfedilmemiş Coğrafya, Melda Tuzluca’nın Son Akşam Yemeği, İrem Avcı’nın Hareket Sonrası Hareketsizlik adlı performanslarını santralistanbul Kampüsü’nde izleyebilecekler. Günün sonunda festivali üreten ve yöneten Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ve Sahne Sanatları alanı öğrencileri yapım sürecinin perde arkasını kapanış etkinliği dahilinde seyircilerle paylaşacak.

Festival 408’in adı, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ve Sahne Sanatları öğrencilerinin bitirme projelerinin ders kodunu taşıyor ve koreografiden prodüksiyona, oyun yazımından tanıtım ve pazarlamaya, festivalin tamamen öğrenci üretimi olmasıyla dikkat çekiyor. Yedinci yılındaki Festival 408’insantralistanbul dışındaki mekan sponsorluğunu Kats Sahne ve BomontiAda Alt; catering sponsorluğunu ise Loqum Burger üstleniyor.

Festival 408 dahilindeki atölyelere katılım sınırlı sayıda olduğundan başvurular için fest408@gmail.com mail adresi üzerinden iletişime geçilmesi gerekiyor.

Festival 408 programı

22 Mayıs Salı, Atölye

10:00 - 13:00 İstanbulimpro Doğaçlama Atölyesi

Yer: santralistanbul Kampüsü, Black Studio

15:00 - 17:00 Talin Büyükkürkciyan Demir ile Kontakt Doğaçlama Atölyesi

Yer: santralistanbul Kampüsü, Green Studio

Gösteri

18:00-21:00 Bengü Kovar / Söz Gelimi

Evrim Zeybek / Kafamdaki Küçük İnsanlar

Ece Alpergun /Persona Non Grata

Zeynep Pekin / Tekerrür

Yer: santralistanbul Kampüsü, Green Studio

23 Mayıs Çarşamba

Atölye

13:00-15:00 Cüneyt Uzunlar ile Masal Anlatım Atölyesi

Yer: santralistanbul Kampüsü, Black Studio

Gösteri

17:00-18:00 İpek Özağan/ Uyumsuz Çatlaklar Fabrikası

Yer: santralistanbul Kampüsü

25 Mayıs Cuma

Atölye

12:00-18:00 Erdem Avşar ile Oyun Yazım Atölyesi

Yer: santralistanbul Kampüsü, White Studio

Film Gösterimi ve Söyleşi

18:00-21:00 Ümit Ünal’ın son filmi Sofra Sırları Film Gösterimi ve Söyleşisi

Yer: santralistanbul Kampüsü, Enerji Müzesi

26 Mayıs Cumartesi

Gösteri

16:00-19:00 Nisan Berkol / Tevafuk

Hüseyin Korkmaz / Akıntı

Şafak Ersözlü / Enstasis

Yer: Bomontiada ALT

Mezunlar Buluşması ve Söyleşi

19:00-22:00 Mezunlar Buluşması ve Mezunlarla Söyleşi

Yer: Bomontiada ALT

28 Mayıs Pazartesi

Atölye

13:00-16:00 Fulya Peker ile Butoh Atölyesi

Yer: santralistanbul Kampüsü, White Studio

Gösteri

18:00-21:00 Batuhan Mazlum/Yeni Bir Gün

Yavuz Güney Tinin/Karışma

Caner Omur/ Stand Up Gösterisi

Yer: KATS Sahne

29 Mayıs Salı

Gösteri

15:00-19:00 Oya Zehra Erben/Keşfedilmemiş Coğrafya

Melda Tuzluca/Son Akşam Yemeği

İrem Avcı/ Hareket Sonrası Hareketsizlik

Yer: santralistanbul Kampüsü Green Studio

Söyleşi ve Yapım Süreci Perde Arkası

19:00-20:00 Festival 408 Yapım Süreci ve Söyleşi

Yer: santralistanbul Kampüsü Green Studio

*Atölyelere katılım sınırlı sayıdadır.

bottom of page