top of page

Borusan Quartet'in yeni kayıt çalışması Company eleştirmenlerden tam not aldı


Borusan Quartet’in yeni albümü ve ilk uluslararası CD kaydı Company, Onyx etiketiyle 2017 Eylül’ünde yurtiçinde ve dışında dinleyiciyle buluştu. Hem performans hem de kayıtta dünyaca ünlü BBC Music dergisinden 5 yıldız alan çalışmayı eleştirmen Kate Wakeling, Borusan Quartet’ten Olağanüstü Bir Çıkış başlığıyla derginin sayfalarına taşıdı

2005 yılında kurulan Borusan Quartet, verdikleri konserler, aldıkları ödüller, gerçekleştirdikleri turnelerle kariyer basamaklarını hızla tırmanıyor; gerek performanslarıyla gerekse imza attıkları başarılı CD çalışmalarıyla gündeme geliyor.

Büyük beğeni kazanan Saygun, Aykal, Erkin adlı CD’leri 2013’te Lila Müzik, İdil Biret’le birlikte kaydettikleri Schumann’ın Piyanolu Beşli’si 2014’te Naxos’a bağlı IBA, Mozart & Verdi 2016’da Lila Müzik etiketiyle yayımlanan topluluk, gerçekleştirdiği son CD çalışması Company’yi, Onyx etiketiyle 2017 Eylül’ünde dinleyicilerle buluşturdu.

Bu CD çalışmasında Philip Glass’ın Company başlıklı 2. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nü; Peteris Vasks’ın 4. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nü; Arvo Pärt’in Summa’sının yanı sıra Hasan Uçarsu’nun Söylenmemiş başlığını taşıyan 2. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nü ustalıkla seslendiren topluluk, BBC Music dergisinin eleştirmeni Kate Wakeling tarafından övgülerle karşılandı. Borusan Quartet’in performansını “kusursuz” olarak nitelendiren BBC Music, Company’yi hem kayıtta hem de performansta 5 yıldız vererek onurlandırdı. Eleştirmen yazısında, Borusan Quartet’in merak uyandıran seçkisi ve olağanüstü performanslarıyla takip edilmesi gereken bir topluluk olduğunu vurguladı.

Coşkulu ve zarif olarak nitelendirdiği kayıt çalışması için, Borusan Quartet’in yaylı çalgılar için bestelenen yapıtları müthiş bir şevk ve duruşla keşfe çıktığını belirten Wakeling, dörtlünün “çağdaş olanla geleneksel Türk halk müziğini zengin bir çağrışımla harmanlayan” Hasan Uçarsu yorumu için, “baş döndürücü harmonilerle su gibi bir berraklık” yarattıklarını özellikle vurguluyor.

Borusan Quartet’in Onyx etiketini taşıyan Company adlı çalışması hem yerli hem de yabancı basında oldukça konuşulacak, başarısı tescillenmiş bir kayıt olma yolunda ilerliyor.

Comments


bottom of page