top of page

Atatürk'ün özel eşyaları Sanal Müze'de

Yapı Kredi, arşivindeki tüm bilgi, belge ve fotoğrafları gözler önüne serdiği Sanal Müze'de Atatürk’ün kimsenin görmediği kişisel eşyalarını sunuyorYapı Kredi’nin koruyucu koleksiyonerlik anlayışı doğrultusunda yıllardır büyük bir özenle bakımını yaptığı tarihi arşivinin kapılarını meraklıları için açtığı Sanal Müze’de ziyaretçiler, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün kişisel eşyalarını 360 derece inceleyebiliyor.


Sanal Müze’de yer alan Atatürk Eşyaları dört bölümden oluşuyor. Oda görünümüne sahip bölümlerde Atatürk’ün altın divit kalemi, altın mektup açacağı, müzikli sigara kutusu gibi kişisel eşyaları bulunuyor. Ayrıca Büyük Önder’in ahşap bastonu, saati ve madalyalarının yanı sıra ilkokul yıllarında kullandığı Kuran-ı Kerim kabı, Kurtuluş Savaşı sırasında kullandığı tabanca ve annesi Zübeyde Hanım’a ait gözlük çerçevesi gibi çok özel eşyaları da Sanal Müze’de 360 derece görülebiliyor.


1944 – 2019 yılları arasını kapsayan ve Yapı Kredi Tarihi Arşivi’nde tutulan eserlerin sergilendiği Sanal Müze’nin sitesine Yapi Kredi Sanal Müze üzerinden ulaşılabilirsiniz.

Comments


bottom of page