top of page

77. Venedik Film Festivalin’de Hayaletler’e ödül


Sanatçı ve yönetmen Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun filmi Hayaletler, İtalyan Film Eleştirmenleri Birliği (SNCCI) tarafından düzenlenen Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde en iyi film seçilerek Büyük Ödül’ün sahibi oldu. Yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği filmin Türkiye prömiyeri gelecek ay Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleşecekİtalyan Film Eleştirmenleri Birliği (SNCCI) tarafından düzenlenen ve ilk uzun filmini çekmiş yönetmenlerin yarıştığı Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası, 1984’ten beri birçok yönetmene uluslararası alanda kapılar açtı. Aralarında Mike Leigh, Pedro Costa, Bryan Singer, Kevin Reynolds, Olivier Assayas, Harmony Korine, Peter Mullan, Abdellatif Kechiche, Kenneth Lonergan’ın da olduğu usta yönetmenlerin yanı sıra; Sergio Rubini, Roberta Torre, Salvatore Mereu, Matteo Oleotto gibi İtalyan sinemacılara da keşif imkânı sunan birliğin Büyük Ödül’ü bu sene Azra Deniz Okyay’a verildi.


12 Eylül’de sona eren festivalin paralel ve bağımsız bölümlerinden Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası'nda (Venice International Film Critics’ Week) yarışan ve en iyi film seçilerek 5.000 Avro tutarındaki Büyük Ödül’ün (Grand Prize Venice International Film Critics’ Week) sahibi olan Hayaletler, tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor.

Başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin, sanat yönetmenliğini ise Erdinç Aktürk üstlendiği filmin müziklerini ise Ekin Fil ve Renka gibi alternatif projeleriyle tanıdığımız bağımsız müzisyen Ekin Üzeltüzenci yapıyor.


Geçtiğimiz aylarda Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa yapımı projelere verdiği Dünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan film, 2017’de de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’nün ikisini birden almıştı. Bu yıl ayrıca, İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk ya da ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonunun da sahibi olmuştu.


Hayaletler’in Türkiye prömiyerinin ise gelecek ay 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılması planlanıyor. 3-10 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri önüne çıkacak olan filmin vizyon tarihi ise önümüzdeki aylarda belli olacak.Comments


bottom of page