top of page

40. yılında Ali Bakova


Bugüne kadar pek çok tasarıma imza atan ve geçtiğimiz yıllarda Nude Glass için tasarladığı Memento Mori koleksiyonu, bu sene rock, pop ve punk kültüründen alınan esinle Rock&Pop Artist ismiyle genç tasarımcılar tarafından yeniden yorumlanan Ali Bakova, kariyerinde 40. yılını kutluyor


Nude Glass, Rock and Pop Artist Koleksiyonu, 2020


Yaşadığı coğrafyanın geleneksel işlevselliğini kökenleriyle birlikte çağdaş yaşama taşıyarak çağdaş bir sentez yaratmayı amaçlayan tanınmış tasarımcı Ali Bakova, yaptığı tasarımlarla uzaktaki bir şeyi işaret etmeye başlayalı 40 yıl oldu. Kariyeri süresince, kurumsal markalar tasarlayıp üretime kazandıran, öğrenciler yetiştiren ve tasarımları yerli ve yabancı birçok müzede sergilenen Ali Bakova'nın "fes" ikonunu geleneksel bir malzeme olan keçe üzerinde kullanıp, bir duvar halısı olarak üreterek günlük bir kullanım nesnesi haline dönüştürdüğü tasarımı fes.ti wall dünyayı dolaşırken, eski Galata Köprüsü'nden esinlenip tasarladığı Galata prefabrik sandalyesi koleksiyonlarda, hapishanedeki mahkumlara çizgi filmlerde izledikleri karakterleri boncuktan tasarlatıp ürettirdiği boncuk işi crazy Mustafa ise Asya Tasarım Ansiklopedisi’nde "sosyolojik tasarım" olarak yer aldı.


Görsel 1: Ali Bakova, Fes.ti Wall, 2006

Görsel 2: Ali Bakova, sleep walker, 2017

Görsel 3: Ali Bakova, crazy Mustafa, 2019


2017’de davet edildiği Venedik Tasarım Bienali'ne göç olgusu ve diasporik kimlik karmaşası üzerinden şekillenen üretimi sleep walker isimli yerleştirmesiyle katılan Bakova, bir yandan Tasarım ve teknoloji konulu psikolojik gerilim türünde uzun metraj bir filmin ana karakterini canlandırırken, bir yandan da 12 yıldır atölyesinin bulunduğu Maslak Oto Sanayi'nin Le taxi commun isimli bir belgeselini çekiyor. Aynı zamanda yurdumuzun çocuklarına katkı sağlamak ve yaratıcılık aşılamak amacıyla kaleme aldığı Tasarımcı çocuğun el kitabı. 04'ü de yayıma hazırlayan Bakova, bu coğrafyanın gelenek, görenek ve kültürünü günlük yaşama taşımak ve küresel mavi bilyemiz dünyamıza tanıtmak için çağdaş tasarımlar yaratmaya, Turkitsch tasarım akımının öncüsü olmaya ve farklı disiplinlerle bir arada üreten "kuluçka-fide" gibi kolektif oluşumlara ön ayak olmaya devam ediyor.


Ali Bakova, Nude Glass Memento Mori Koleksiyonu, Faceted Skulls, 2016


Tüm bu çalışmaların yanı sıra Bakova'nın 2016 yılında Nude Glass için tasarladığı ve geçtiğimiz günlerde “Coğrafyamızda ölümle ilgili pek çok sembol ve işaret yoktur, Batı’nın ölümü hatırlatan 'hayat fanidir' yaklaşımı yerine, bizim coğrafyamızın: 'Sağlıklıyım, mutluyum, sevdiklerim yanımda,' yaklaşımı dolu dolu yaşamamıza ilham kaynağı oluyor. Cam gibi ruhun ve hayatın ışığını yansıtan bir malzemeyle, küresel bir marka olma yolunda ilerleyen Nude Glass koleksiyonunun tüm pazarlarda aynı anlama sahip bir ikonik nesne/heykel camdan kafatası ile daha anlamlı olacağını düşündüm,” sözleriyle aktardığı, akıp giden zaman içinde insana hayatın değerini hatırlatan koleksiyonu Memento Mori ise rock, pop ve punk kültürünün doğasından esinlenilerek yetenekli genç tasarımcılar Cins 3000, Erensu Ekmekçiler, Luca Font, Kien gibi illüstratörler, grafiti ve dövme sanatçıları tarafından yeniden yorumlandı. Rock and Pop Artist ismindeki kişiselleştirilmiş koleksiyonun tanıtım lansmanı ise geçtiğimiz ay Paris’teki Maison & Object 2020 fuarında gerçekleşti. Koleksiyon Nude’un "Yalın Güzeldir" felsefesini rock kültürünün zamansız ve cesur tarzıyla bir araya getirirken, koleksiyonda Bakova'nın Nude Glass için tasarladığı kristal camdan Memento Mori-Faceted Skulls isimli ikonik kurukafa cam heykellerinin etkileyici ve renkli tasarımlarla güncellenen hem büyük hem de mini boyları yer alıyor.

Sefa Elbay, ab-40 icons 1, 2020


Bugüne kadar ürün müdürü, marka danışmanı, tasarımcı, küratör gibi pek çok kimlikle tanığımız Bakova meslek hayatında 40. yılını kutlarken, farklı disiplinlerden sanatçı ve tasarımcılar da bu kapsamda bir araya gelerek kendi disiplinleri doğrultusunda Ali Bakova için gönüllü ikonlar tasarlıyorlar. İlk ikonun marka iletişimcisi Sefa Elbay tarafından yorumlandığı bu tasarımlar 2020 yılı boyunca farklı mecralarda ve etkinliklerde yer alacaklar.
Comments


bottom of page