top of page

22. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başlıyor


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 22. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 24 Mayıs-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Kısıtlı sayıda izleyicinin ağırlanacağı festivalin biletleri 17 Mayıs’tan itibaren online olarak satışa sunuluyor


İstanbul Devlet Tiyatrosu Seksen Günde Devr-i Alem oyunundan bir kare


Adana Tiyatro Festivali, bu yıl Türkiye’nin birçok ilinden dokuz devlet tiyatrosu, yedi özel tiyatro ve bir şehir tiyatrosunun katılımıyla toplam 18 farklı oyuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Festivalin açılışında Tiyatro Kare’nin duygusal komedisi Ağaçlar Ayakta Ölür adlı oyunu sahnelenecek.


Bu yıl pandemi önlemleri altında gerçekleşecek festivalde Tiyatro Kare’nin Ağaçlar Ayakta Ölür oyunun yanı sıra, Ankara Devlet Tiyatrosu Anna Karenina, Sivas Devlet Tiyatrosu Kendime Kıyamam, Tiyatro Kedi Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını, Semaver Kumpanya Cardenio, Bursa Devlet Tiyatrosu Akide Şekeri, İstanbul Devlet Tiyatrosu Seksen Günde Devr-i Alem, İzmir Devlet Tiyatrosu Yıldızların Altında, Kocaeli Şehir Tiyatroları Macbeth oyunlarıyla Merkez Park’ta sahnede olacak.


Sadri Alışık Tiyatrosu Dali’nin Kadınları oyunundan bir kare


DOT Tiyatro Sesin Resmi, Kumbaracı 50 Muamma, Ankara Devlet Tiyatrosu Sonsuzluk Kitabevi, Van Devlet Tiyatrosu Penceredeki Atlar, Kuzgun Yapım Tuna Kıvrımı, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Kürk Mantolu Madonna, Sadri Alışık Tiyatrosu Dali’nin Kadınları, İstanbul Devlet Tiyatrosu Her Şey Yolundaymış Gibi ve Kocaeli Şehir Tiyatroları Otobüs Durağında Üç Bencil (ÇO) adlı oyunları ise Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde sahnelenecek.


Bu yıl festival boyunca Adana Merkez Park Amfi Tiyatro Park sahnesi ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi sahnesi yarı kapasite bilet satışı ile kullanılacak. Daha küçük bir sahneye sahip olan Sabancı Oda Tiyatrosu ise bu yıl pandemi nedeniyle festivalde hizmet vermeyecek.


Van Devlet Tiyatrosu Penceredeki Atlar oyunundan bir kare


2005 yılından bu yana, Cüneyt Gökçer (2005), Macide Tanır (2006), Bozkurt Kuruç (2007), Yıldız Kenter (2008), Genco Erkal (2009), Müşfik Kenter (2010), Gülriz Sururi (2011), Haldun Dormen (2012), Rutkay Aziz (2013), Prof. Zeliha Berksoy (2014), Cihan Ünal (2015), Erdal Özyağcılar (2016), Ayten Gökçer (2017), Ayla Algan (2018) ve Işıl Kasapoğlu (2019) gibi tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” bu yıl usta oyuncu Nevra Serezli’ye festivalin açılış töreninde takdim edilecek.Solda: Nevra Serezli ve Nuri Gökaşan, Ağaçlar Ayakta Ölür oyunundan bir kare

Sağda: Semaver Kumpanya Cardenio oyunundan bir kare


Pandemi önlemleri kapsamında oyun temsilleri öncesinde seyircilerin ateşi ölçülecek, HES kodları kontrol edilecek ve biletlerdeki QR kodların okutulmasıyla seyirciler temassız bir şekilde salona alınacaklar. Oyun bitimine kadar seyircilerin maske ile oyunu izlemesinin zorunlu olduğu festivalde, görevli tüm personel de maske ve siperlik kullanacak. Salonlar, fuaye alanları, kantinler ve sıra bekleme olasılığı olan her yerde işaretlenen alanlar sayesinde sosyal mesafenin korunması sağlanacak, salonda ise birer aralık ile koltuk satışı yapılarak izleyiciler yarı kapasite ile ağırlanacak.


Kocaeli Şehir Tiyatroları Macbeth oyunundan bir kare


24 Mayıs-21 Haziran tarihleri arasında pandemi önlemleri gözetilerek gerçekleştirilecek 22. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin biletlerini 17 Mayıs Pazartesi’nden itibaren online olarak, 18 Mayıs Salı gününden itibaren ise gişelerden satın alabilirsiniz.
Comments


bottom of page