top of page

2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen 2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Roman dalındaki ödüle, Âşıklar Bayramı'nın yazarı Kemal Varol, şiir dalındaki ödüle ise Hayhuy isimli kitabıyla Elif Sofya değer görüldü. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi, At Sancısı kitabıyla Elvan Kaya Aksarı olurken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne ise Sevgili Kardeşim Ben adlı kitabıyla Enes Kurdaş layık görüldü


Solda: Kemal Varol, Âşıklar Bayramı

Sağda: Elvan Kaya Aksarı, At Sancısı


İlk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi ve Attilâ İlhan’ın "ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme" misyonuna katkı sağlayacak eserlerin desteklenmesini hedefleyen 2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri'nin kazananları Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurul tarafından verildi. Bu yıl yarışmaya "şiir" dalında 52, "roman" dalında 49 eserle başvuruldu.


"Roman" dalında ödül vermek üzere bir araya gelen 2020 Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alırken, 2020 Attilâ İlhan Roman Ödülü'nün sahibi, İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Âşıklar Bayramı romanıyla Kemal Varol oldu. Seçici Kurul, Kemal Varol’u ödüle Sözlü kültür ile yazılı kültürü başarılı bir şekilde birleştirmesi, âşık geleneğini baba-oğul ilişkisiyle harmanlaması, yolculuk üzerine kurgulanan yapıdaki yolculuğa paralel şekilde ilerleyen bir iç hesaplaşmayı etkileyici bir dille anlatması” sebebiyle değer bulduğunu açıkladı.


2020 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Everest Yayıncılık’tan çıkan At Sancısı romanıyla Elvan Kaya Aksarı’ya verilmesine karar verildi. Seçici Kurul, bu kararının gerekçesinde eserin, atlı arabacılığın macerası üzerinden değişen dönemleri anlatımda farklı dil yapıları kullanmasındaki başarısı, çeşitli yan karakterler yaratması konusundaki yaratıcılığı sebebiyle ödüle değer bulunduğunu belirtti.


Solda: Elif Sofya, Hayhuy

Sağda: Enes Kurdaş, Sevgili Kardeşim Ben


Önceki yıllarda olduğu gibi Metin Celal’in başkanlığında bir araya gelen Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer alırken, 2020 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Hayhuy kitabı ile Elif Sofya’ya verilmesine karar verdi. Seçici kurul, Elif Sofya'nın kısa dizelerle, sesi kısarak yalın anlatımla ulaştığı şiirini ileri götüren yaklaşımıyla ödüle değer görüldüğünü açıkladı.


2020 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Edebi Şeyler Yayınları tarafından yayımlanan Sevgili Kardeşim Ben isimli kitabıyla Enes Kurdaş’a verilmesine karar verildi. Seçici kurul, Enes Kurdaş'ın günlük konuşma dilinde yumuşak geçişlerle şiiri yakalaması, bunu şiire aktarışındaki başarısı ve mısraya kattığı kırılma sayesinde şiiriyet kazandırması sebebiyle ödüle layık görüldüğünü ifade etti.

Comments


bottom of page